Astronomowie zaobserwowali śmierć gwiazdy podobnej do Słońca

Image

Źródło:

Kosmiczny teleskop Hubble'a zdołał zaobserwowac terminalna fazę życia gwiazdy bardzo podobnej do Słońca. jest to o tyle ważne, że pozwala nam zweryfikować, czy to co twierdza nasi astrofizycy na temat Słońca ma jakąkolwiek wartość.





Przypomnijmy, że według nowożytnej nauki wewnątrz naszej gwiazdy zachodzą reakcje termojądrowe w wyniku których dochodzi do zamiany wodoru na hel. Według wszelkich dostępnych danych paliwa dla tych reakcji wystarczy jeszcze na 5 miliardów lat. Po tym czasie sama gwiazda ma zacząć się kurczyć, ale jej zewnętrzne warstwy będą wtedy puchły. Astrofizycy twierdza, że Słońce wyewoluuje wtedy do postaci tak zwanego czerwonego olbrzyma, a następnie zakończy istnienie w postaci tak zwanego białego karła.

 

Jednak to wszystko tylko teorie trudne w weryfikacji dlatego tym cenniejsze jest zaobserwowanie tego co podejrzewali naukowcy w przypadku znajdujacej się w gwiazdozbiorze Łabędzia gwiazdy HD 184738 zwanej też wodorową gwiazdą Campbella. Zachowuje się ona zgodnie z założeniami astofizyków. Na najnowszych obrazach z teleskopu Hubble'a zaobserwowano, że gwiazda odepchnęła już od siebie wodorowo-azotową atmosferę, na co wskazuje pomarańczowa poświata otaczająca ją. Dookoła gwiazdy znajduje się konglomeraat gazów i pyłów, które moga być skutkiem odparowania planet znajdujących się niegdyś na orbicie 184738. Wszystko wskazuje na to, że koniec świata w wyniku śmierci Słońca będzie przebiegał tak jak przewidzieli astrofizycy.

 

 

 

0
Brak ocen