Plama 1850 ponownie przybiera na sile

Kategorie: 

Źródło:

Aktywność słoneczna nadal pozostaje na niskim poziomie, jednak w ciągu ostatnich trzech dni doszło do ciekawego zjawiska. Kilka dni temu pisaliśmy, że pojawiająca się wtedy na wschodniej granicy tarczy słonecznej plama o numerze 1850 przybiera na silę i generuję coraz większe rozbłyski. 

 

W czasie gdy owa plama zaczęla zbliżać się do środka tarczy słonecznej jej potencjał zdecydowanie malał z godziny na godzinę, jednak od wczoraj sytuacja obróciła się o 180 stopni, rejon 1850 nagle zaczął przybierać na silę i powiększać swój rozmiar, aktualnie klasyfikacja magnetyczna plamy waha się pomiędzy beta a beta-gamma, dziś w nocy było dosyć duże prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysku z tej plamy zarówno M jak i X, chociaż wydawać się może że 11 i 4 procent to mało ale biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na naszej gwieździe to jednak dość sporo.

Na wschodzie znowu tworzą się nowe aktywne rejony którę w ciągu kilku dni zaczną pojawiać się na tarczy słonecznej, chociaż można wywnioskować że ich aktywność będzie podobna do obecnych. Na poniższych zdjęciach wschodnia część słońca nie widoczna z Ziemi, pierwsze zdjęcie z wczoraj drugie z dziś.

 

 

Źródła:

http://www.lmsal.com

http://www.solarmonitor.org/

http://solarham.net/

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj