Kategorie:
Co 11 lat w szczycie cyklu słonecznego dochodzi do procesu obwieszczającego, że oto nadchodzi nowy cykl. Etap ten symbolizuje proces przebiegunowania naszej gwiazdy. Magnetyczna północ i południe zamienią się miejscami.
Okres przebiegunowania Słońca powinien następować właśnie w tym momencie. W poprzednich szczytach cyklu zauważono, że w okresie bezpośrednio poprzedzających zmianę biegunowości widywano szczególnie dużo plam w równikowej części Słońca. Gdy było już po wszystkim plamy dezintegrowały się, albo zaczynały się wyraźnie przemieszczać od równika w kierunku któregoś z biegunów.
Proces przebiegunowania opisywany przez astrofizyka Todda Hoeksema z Wilcox Solar Observatory, wygląda na dosyć prozaiczny. Po prostu pole magnetyczne dojdzie do poziomu 0, po czym odbuduje się z odwrotną polaryzacją. Naukowiec porównuje to do przypływu, w którym każda następna fala przyniesie więcej wody. W trakcie trwania przebiegunowania może też dochodzić do interakcji pola magnetycznego gwiazdy i naszej Ziemi, co powinno skutkować znacznie większą ilości obserwowanych zórz polarnych w obszarach podbiegunowych. Nie można też wykluczyć, że nie dojdzie do kłopotów z funkcjonowaniem satelitów, na przykład systemu GPS.
Hoeksema zwraca też uwagę, że siła pola magnetycznego Słońca mierzona trzy lata temu była w połowie poziomu zwykle dla minimum słonecznego. Według naukowców oznacza to, że następny cykl również będzie słaby. Pole magnetyczne Słońca ma istotny wpływ na wszelkie planety. Ustalono ponad wszelką wątpliwość, że okresy ochłodzenia i ocieplenia, do jakich dochodziło w ciągu ostatnich czterystu lat nie były wynikiem tego, że Słonce świeciło mocniej. Zmiana jasności na przestrzeni wielu dekad to tylko 0,15%, a to oznacza, że wartość ta jest niezwykle stała. To, co się zmienia to pole magnetyczne gwiazdy.
Potem ono wchodzi w interakcje z polem magnetycznym naszej planety powodując powstawanie zwiększonej lub zmniejszonej ilości chmur. W ich tworzeniu się bierze udział promieniowanie kosmiczne, które docierając do wyższych partii atmosfery w zwiększonej intensywności może dać podstawę większej ilości chmur, co prowadzi nieuchronnie do zmiany globalnej temperatury. Właśnie, z powyższych powodów jakiekolwiek magnetyczne operacje zachodzące na Słońcu powinny nas interesować, ponieważ w okresie przejściowym nasza planeta będzie bardziej narażona na promieniowanie kosmiczne i nie wiadomo, na jakim poziomie ustabilizuje się pole magnetyczne po zmianie biegunowości.
Komentarze
Skomentuj