W niedzielę nastąpi hybrydowe zaćmienie Słońca

Kategorie: 

Źródło:

Wielu astronomów, heliofizyków i astrofizyków zmierza teraz do Afryki. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się tam tak zwane hybrydowe zaćmienie Słońca. Jest to zjawisko, które ze względu na krzywiznę Ziemi, będzie obserwowane w jednych miejscach jako częściowe a w innych całkowite.

 

Zjawisko z 3 listopada 2013 roku, będzie również ostatnim zaćmieniem Słońca w bieżącym roku. Zaćmienia są swoistą atrakcją turystyczną przyciągającą wielu osób żądnych niezwykłych wrażeń wizualnych. Dlatego do Afryki zjeżdżają nie tylko uczeni, korzystający z okazji do badań Słońca, ale również turyści. Podobne zjawisko miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku w Australii. Wtedy było to tak zwane całkowite zaćmienie Słońca.

Źródło: Eclipse Predictions by Fred Espenak and Jean Meeus (NASA's GSFC)

 

Niedzielne zjawisko będzie widoczne, jako całkowite w pasie od północy Atlantyku przez Afrykę równikową. Natomiast, jako częściowe zjawisko będzie widoczne w prawie całej pozostałej części Afryki, na Bliskim Wschodzie oraz we wschodniej części Ameryki Północnej, południowej części Ameryki Południowej a także w południowo zachodniej części Europy. Cień zacznie swoją wędrówkę o 11:05 czasu uniwersalnego, a od 13:55 UTC znajdzie się nad Afryką.

Źródło: Eclipse Predictions by Fred Espenak and Jean Meeus (NASA's GSFC)

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika szczesliwiec

Ma sie tego farta. Jestem

Ma sie tego farta.
Jestem akurat na statku jakies 20 mil od wybrzeza Gabonu. Smile

0
0

Skomentuj