Kategorie:
Aktywność słoneczna jest obecnie na niskim poziomie. Wystąpiło dosłownie kilka rozbłysków słonecznych na poziomie Klasy C. Wszystkie widoczne obszary plam słonecznych pozostają stabilne i nie są uważane za zdolne do wywołania silnych rozbłysków słonecznych.
Oczekuje się, że w perspektywie krótkoterminowej aktywność słoneczna pozostanie na niskim poziomie. Stare regiony 1936 i 1940 z poprzedniego obrotu zaczynają się obracać z powrotem w stronę naszej planety. Powinny być już widoczne na tarczy w ciągu najbliższych 48 godzin.
Oznaczono też nowy aktywny region 1955 i to właśnie on odpowiada za rozbłysk C1 wspomniany powyżej. Pozostałe plamy na tarczy albo są stabilne, albo w trakcie zaniku. W ciągu ostatnich godzin nie zaobserwowano również żadnych koronalnych wyrzutów masy, które mogłyby zmierzać w naszą stronę.
Plamy słoneczne stan na 16 stycznia 2014
NOAA szacuje 5% szans na rozbłysk M i tylko 1% na rozbłysk X oraz wydarzenie protonowe. Wygląda na to, że czeka nas flauta słoneczna, przerywana strumieniami cząstek z dziury koronalnej. Obecnie wiatr słoneczny jest na normalnym poziomie i nie ma mowy o zaburzeniach ziemskiego pola magnetycznego.
Dziury koronalne stan na 15 stycznia 2014
Komentarze
Skomentuj