Wystąpił rozbłysk X na Słońcu, powstał z plamy 1890

Kategorie: 

Źródło:

Na tarczy słonecznej znajduje się plama oznaczona numerem 1890. Jest to bardzo aktywny region generujące rozbłyski klasy X1.1. Również dzisiaj doszło do takiego zjawiska.

 

Zjawisko zarejestrowano dzisiaj nad ranem o godzinie 05:14 UTC. Solarne obserwatoria zarejestrowały jasny rozbłysk. Doszło też do sporej emisji promieniowania ultrafioletowego. Tego typu emisje często towarzyszom rozbłyskom, zwłaszcza sielniejszym, a ten do nich należał.

To już trzeci rozbłysk klasy X, który powstał z plamy 1890. Poprzednie zjawiska miały miejsce przed kilkoma dniami. Nie doszło do koronalnego wyrzutu masy, ale silnym rozbłyskom często nie towarzyszą CME.

Kliknij aby zobaczyć animację

Rozbłysk może wywołać na Ziemi umiarkowaną burzę magnetyczną, ponieważ aktywny region, z którego wzniosła się flara jest na przeciwko naszej planety. O efekcie jaki wywoła to zdarzenie przekonamy się za kilka dni. Do tego czasu można się spodziewac następnej znaczącej aktywności z regionu 1890, ponieważ pozostanie na pozycjach strzeleckich jeszcze przez najbliższy czas.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj