Rośnie ryzyko erupcji słonecznych, wracają aktywne regiony

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu ostatnich dni na tarczy słonecznej pojawiły się nowe grupy plam. Właściwie powracają aktywne regiony, które wywoływały wiele zamieszania, gdy ostatnio widzieliśmy je na Słońcu. Plamy zrobiły pełny obrót i w ten sposób dawna 1875 zyskała numerację 1899. 

 

Oprócz tego aktywne są regiony 1895, 1896 i 1897. Ta ostatnia grupa plam generuje obecnie rozbłyski klasy C, ale rośnie zarówno pod względem wielkości jak i stopnia skomplikowania konfiguracji magnetycznej. Astrofizycy oczekują, że region ten będzie bardzo aktywny w najbliższych dniach.

Dawna plama 1875 pozostawała aktywna podczas przejścia. Wygenerowała ona podczas października wiele silnych rozbłysków i wszystko wskazuje na to, że wytworzy następne, które będą już geoefektywne.

Bardzo aktywny region 1890, który dał popis wielkiej aktywności z kilkoma rozbłyskami X włącznie, zaczyna się nieco dezintegrować. Nadal jednak posiada ona konfigurację beta-gamma-delta, która sprzyja powstawaniu najsilniejszych rozbłysków. Teraz jednak plama ta schodzi z bezpośredniej widoczności z Ziemi.

Obecnie na tarczy słonecznej znajduje się 7 aktywnych regionów. Specjaliści od pogody kosmicznej z NOAA twierdza, że w ciągu najbliższych 24 godzin istnieje 65% szans na rozbłysk M i 35% szans na rozbłysk X.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj