Kategorie:
Przed południem pisaliśmy o wzroście aktywności słonecznej, jednak nikt nie spodziewał się że będzie ona tak znaczna. Powracający region 1967 który otrzymał numerację 1990 wygenerował rozbłysk który osiągnął siłe X4.9
Flara powstała około drugiej w nocy czasu polskiego, całe zdarzenie trwało około 30 minut, podczas rozbłysku powstało również ogromne CME(koronalny wyrzut masy) który mimo tego że region znajduje się na wschodnim krańcu tarczy słonecznej w pewnej części dotrze do ziemskiej magnetosfery. Region który wygenrował tą flarę która jest zarazem trzecią co do wielkości w obecnym cyklu słonecznym, i największą od blisko dwóch lat pojawia się na tarczy słonecznej już trzeci raz od początku roku.
Wszystko wskazywało na to, iż tym razem po kolejnym pełnym obrocie wokół Słońca osłabł i nie będzie w stanie wygenerować tak silnego rozbłysku, jednak jak widać jest zupełnie inaczej. W najbliższym czasie można spodziewać się wysokiej aktywności słonecznej i być może kolejnego rozbłysku klasy X w dodatku w ciągu najbliższych godzin nad równikiem powinien pokazać się dawny region 1968, a rejon 1990 jeszcze w całości nie wyłonił się z za wschodniej krawędzi tarczy słonecznej.
Rozbłysk X4.9 z regionu 1990 oraz powstałe CME
Źródła:
Komentarze
Skomentuj