Rozbłysk X1.6 z regionu 2205

Kategorie: 

Źródło:

Kilka godzin temu pisaliśmy o utrzymującej się wysokiej aktywności słonecznej, teraz jest już ona bardzo duża za sprawą flary która wzniosła się z rejonu 2205 i osiągnęła maksymalną siłe X1.6
 
 
 
 
Rozbłysk rozpoczął się o godzinie 17:53 czasu polskiego i trwał około 45 minut a poprzedzały go cztery inne klasy C w ciągu dwóch godzin. Po długości rozbłysku i wcześniejszych z tego regionu można wywnioskować, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo na powstanie CME(koronalny wyrzut masy), który już powinien w pewnym stopniu dotrzeć do ziemskiej magnetosfery. Rejon 2205 robi się coraz bardziej aktywny a w jego obrębie powstają kolejne plamy delta co podnosi prawdopodobieństwo kolejnego rozbłysku klasy X w następnych godzinach.
 
 
Rozbłysk X1.6






 
 
Kilka godzin temu pisaliśmy na naszym fb o nowym aktywnym rejonie wyłaniającym się zza wschodniej krawędzi. Według najnowszych danych jakie udało nam się potwierdzić jest to dawny rejon 2187, jednak jeszcze nie jesteśmy w stanie stwierdzić jego rozmiaru ani aktywności dopóki nie zobaczymy go w pełnej okzałości.
 
Plamy delta w obrębie regionu 2205

 
 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

Tak to 2192 :) CME z X1.6

Tak to 2192 Smile CME z X1.6 dotarło dzisiaj rano i tak jak przypuszczaliśmy było bardzo słabe

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Michal93

CME jednak zahaczy Ziemię.

CME jednak zahaczy Ziemię. Dzisiaj coś spokojnie jeszcze, ale wątpie aby nagle grupa plam 2205 się uspokoiła. Ta grupa plam pod równikiem, która niedług wyłoni się za krawędzi to nie jest 2192?

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj