Powrót "giganta", ewolucja regionu 2205

Kategorie: 

Źródło:

Czas powrotu regionu 2192 zbliża się wielkimi krokami, monstrualny region powinien zacząć się pojawiać na wschodzie już jutro w nocy czy będzie większy ? spróbujemy to ustalić
 
 
 
 
Rejon 2192 jest już bardzo blisko wschodniej krawędzi tarczy słonecznej wielu z nas zadaje sobie pytania, czy nadal jest tak wielki ? i czy wciąż będzie aktywny ? Cóż jednoznaczej odpowiedzi jeszcze nie znamy jednak bazując na zdjęciach jakie posiadamy wygląda dalej na rejon o ogromnych rozmiarach. Posiadamy tylko zdjęcia z satelity STEREO znajudjącej się po drugiej stronie naszej gwiazdy, nie są one do końca miarodajne dlatego by być pewnym wielkości rejonu musimy poczekać do momentu jego pojawienia się, jednak wiele wskazuje że nie stracił na swojej "wartości"
 
Zbliżający się rejon 2192
 
 
Teraz omówimy region 2205 który znajduje się na środku tarczy słonecznej i każdy ewentualny rozbłysk z jego obrębu będzie geoefektywny. Rejon 2205 od rozbłysku klasy X w piątek zaczął powoli zanikać i tracić swój potencjał, wciąż posiada on strukturę magnetyczną "Beta-Gamma-Delta", jednak szanse na silne rozbłyski z tego rejonu zdecydowanie zmalały. Od piątku wygenerował tylko jeden impulsywny rozbłysk M2 a tak tylko słabe rozbłyski klasy C. Pojawił się też nowy rejon oznaczony numerem 2208 który wczoraj dokonał spektakularnego wyrzutu plazmy na wschodzie, jednak większość z niej została z powrotem przyciągnieta do korony słonecznej.
 
Region 2205 
Region 2208


 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.swpc.noaa.gov
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj