Spodziewane są gwałtowne wybuchy na Słońcu, możliwe burze magnetyczne

Kategorie: 

Źródło:

Naukowcy ostrzegają, że w ciągu następnych kilku dni będzie zdecydowanie większe prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysku słonecznego i koronalnych wyrzutów masy. Powodują to grupy plam słonecznych wracające na pozycje na wprost Ziemi.

 

Wygląda na to, że szczególnie aktywny może być ciągle rosnący region 2055. Obecnie przeważają tam konfiguracje magnetyczne delta. Astrofizycy twierdzą, że ten splot czynników świadczy o akumulacji dużej ilości energii i może oznaczać ryzyko wystąpienia rozbłysku X.

Nawet jeśli nie będzie on skierowany w Ziemię można oczekiwać, że takiemu zjawisku będzie towarzyszyć CME. Chmura plazmy jaka jest wtedy emitowana ma większą szansę dotrzeć do Ziemi.

 

Poza tym na Słońcu powstała dziura koronalna, która emituje stały strumień wiatru słonecznego. Jeśli trafi on na naszą planetę również wywoła to burzę magnetyczną. Wygląda jednak na to, że ze względu na jej usytuowanie raczej nam to nie grozi.

Gdy dochodzi do czegoś takiego chroni nas ziemskie pole magnetyczne. Interakcję między nim a naładowanymi cząsteczkami nazywamy burzą magnetyczną. Współczesna nauka nie jest jeszcze w stanie w pełni opisać wpływu burz słonecznych na ludzi i ich kondycję. Z pewnością jednak taka zależność istnieje.

 

Ustalono na przykład, że podczas burz słonecznych zmienia się przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Praktyka pokazuje, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe mogą w ciągu takich dni czuć dyskomfort. W niektórych przypadkach może nawet  dochodzić do zaostrzenia ich stanu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj