Seria rozbłysków klasy M w tym kilka geoefektywnych

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin aktywność słoneczna bardzo szybko wzrosła do wysokiego poziomu za sprawą rozbłysków klasy M wygenerowanych przez dwa aktywne regiony 2422 oraz 2423
 
 
 
 
W sumie od wczorajszego dnia mieliśmy już pięć rozbłysków klasy M, najsilniejszy M3.6 powstał z bardzo szybko rozwijającego się rejonu oznaczonego numerem 2423. Rejon ten jednak znajduję się już bardzo blisko zachodniej krawędzi tarczy słonecznej i powstałe z niego flary nie mają wpływu na ziemską magnetosferę.
 
 
Rozbłysk M3.6 z regionu 2423

 


 
 
Bardziej interesuje nas region 2422, który wciąż jest w pozycji geoefektywnej. Dzisiaj wygenerował już trzy rozbłyski klasy M dokładnie M1.0, M1.1 oraz M1.2. Możliwe, że podczas tego ostatniego doszło do powstania CME(koronalny wyrzut masy) jednak żeby to potwierdzić musimy poczekać kilka godzin na zdjęcia z koronografów. Rejon 2422 wciąż powiększa swój rozmiar utrzymując klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" oraz podklasyfikację "EKC". Dodatkowo w jego obrębie powstają nowe plamki "Delta" co sugeruje, że w najbliższych godzinach może dojść do kolejnych rozbłysków klasy M a także zwiększa szanse na rozbłysk klasy X.
 
Rozbłyski klasy M oraz rejon 2422




 



 
 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj