Bezpośredni rozbłysk M6.9 z regionu 2241, rośnie prawdopodobieństwo rozbłysków klasy X

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Kolejny dzień przynosi nam rozbłysk bardzo bliski klasy X, tym razem aktywny region oznaczony numerem 2241 znajdujący się obecnie praktycznie na samym środku tarczy słonecznej wygenrował rozbłysk który osiągnął siłe M6.9

 

Na środku tarczy słonecznej znajdują się dwa bardzo aktywne regiony 2241 oraz 2242 zarówno jeden jak i drugi posiadają klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" oraz podklasyfikację "EKC". Praktycznie z godziny na godzinę zwiększają swój rozmiar oraz potencjał co powoduje że sukcesywnie rośnie prawdopodobieństwo rozbłysków klasy X z tych rejonów. Przez cały dzisiejszy dzień z wyżej wymienionych regionów powstawały bardzo liczne rozbłyski klasy C, jednak dopiero teraz z rejonu 2241 wzniosła się flara M6.9.

 

Rozbłysk był dość długi bo w sumie trwał ponad trzydzieści minut co daje dużą szansę na pojawienie się CME, które powinno być skierowane w stronę naszej planety i może spowodować burzę geomagnetyczną w ciągu 72 godzin. Według wstępnych informacji jakimi dysponujemy oraz najnowszych zdjęć widać bardzo duży łuk plazmy który pojawił się podczas rozbłysku według wstępnych danych część plazmy odleciała w przestrzeń kosmiczną a część została przyciągnięta przez grawitację Słońca, więcej informacji na ten temat będziemy podawać na bieżąco na naszym FB.

 

Rozbłysk M6.9 z regionu 2241

 

 

Jak już pisaliśmy wyżej wciąż rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysków klasy X, dzieje się tak z powodu powstawania w obrębie tych dwóch aktywnych regionów nowych plam "Delta" które zwiększają potencjał rejonów. Najnowsze prognozy na rozbłyski to 75% dla klasy M oraz 30% dla klasy X. Warto w przeciągu najbliższych trzech dni zwrócić uwagę na każdy rozbłysk z rejonów 2241 oraz 2242 ponieważ przez ten czas będą znajdować się w pozycji geoefektywnej. Pod konie weekendu powinen pojawić się na wschodzie dawny region 2222 który to kilka dni temu wygenrował po drugiej stronie naszej gwiazdy rozbłysk klasy X oraz  ogromne CME.

 

Aktywne regiony 2241, 2242

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

 

http://solarham.net/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj