Utrzymuje się wysoka aktywność słoneczna, w ciągu ostatniej doby region 2205 wyprodukował pięć rozbłysków klasy M

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu ostatnich dwóch dni aktywność słoneczna ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie za sprawą regionu 2205, który wyprodukował już w sumie dziesięć rozbłysków klasy M
 
 
 
 
Przez ostatnie dwa dni były problemy z satelitą SDO, dlatego też brakowało zdjęć z rozbłysków oraz wyglądu rejonu 2205. Dzisiaj rano satelita został "doprowadzony do porządku" i dane powróciły. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin rejon 2205 wygenerował trzy rozbłyski klasy M były to kolejno: M2.7, M2.0 oraz M1.0. Podczas każdego z tych rozbłysków powstało CME(koronalny wyrzut masy), jednak jeszcze przez dwa, góra trzy dni nie będą one bezpośrednio skierowane w stronę Ziemi.
 
 
Rozbłyski z regionu 2205 oraz CME
 
 
Rejon 2205 sukcesywnie zwiększa zarówno swój rozmiar jak i potencjał. Wciąż posiada bardzo silną klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta", a plamki delta w jego obrębie dość szybko się pojawiają co skutkuje tak wysoką aktywnością. Teraz gdy już mamy najnowsze zdjęcia możemy zauważyć jak bardzo zmienił się rejon 2205 w przeciągu dwóch dni, widać przynajmniej pięć plam delta. Synoptycy zarówno z NOAA jak i NASA regularnie podnoszą szanse na rozbłyski, na dzień dzisiejszy jest 70% dla klasy M oraz 30% dla klasy X. W najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnych silnych rozbłysków, dodatkowo ze wschodu zbliża się kolejny bardzo aktywny region który powinien się pojawić w ciągu najbliższych dwóch dni.
 
Region 2205 oraz jego aktywność


 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.lmsal.com
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika d@ra

Ta nowa grupa plam wprawdzie

Ta nowa grupa plam wprawdzie nie dorównuje wielkoscią regionowi 2192,ale równiz ma spory potencjał.Przez 4 doby wyprodukowala 11 rozblyskow klasy M podczas gdy grupa plam 2192 wyprodukowała w ciągu 10 dni 27 rozblyskow klasy M i oczywiscie 6 klasy X o czym nie mozna nie wspomnieć.Tak wiec czekam z niecierpliwoscia na co tak naprawde stać nowy region:-) 

0
0

Poranek każdy z uśmiechem witam,
gdy Słońce świeci na nowo rozkwitam Smile
 

Skomentuj