Rozbłysk klasy M z plamy 1875

Kategorie: 

Źródło:

Kilka godzin wcześniej pisaliśmy, że plama o numerze 1875 z godziny na godziny przybiera na sile i jest w stanie generować coraz większe rozbłyski. KIlka minut po godzinie drugiej polskiego czasu właśnie z tego rejonu wzniósła się flara, która maksymalnie osiągnęła siłę M1.03.

 

Rozbłysk ten został poprzedzony wcześniej kilkoma flarami klasy C z których największą była C2,9. Rejon z którego powstał rozbłysk znajduję się bardzo blisko środka tarczy słonecznej, jak dotąd nie wiadomo czy wystąpiło również CME(koronalny wyrzut masy), jeżeli jednak doszło do tego zjawiska to z powodu położenia regionu 1875 można spodziewać się burzy geomagnetycznej, do której powinno dojść  w ciągu następnych 72 godzin.

 

Region ten wciąż posiada bardzo duży potencjał i nie wykluczone, że w każdej chwili może dojść do kolejnych nawet silniejszych zjawisk niż to wspominane powyżej. Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się jeszcze kilka innych aktywnych rejonów, które już teraz są w stanie generować rozbłyski co najmniej klasy M. Są to plamy o numerach 1873, 1874 i 1877.

 

Źródła:

http://solarham.net/

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.swpc.noaa.gov

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj