Kategorie:
Po przedświątecznym wzroście aktywności słonecznej, ostatnie kilka dni przyniosło nam uspokojenie sytuacji na naszej gwieździe. Jednak od wczoraj aktywność znowu zaczyna wzrastać.
Słońce podczas świąt Bożego Narodzenia zachowywało się co najmniej dziwnie, praktycznie z dnia na dzień aktywność spadła bardzo nisko mimo iż plamy wciąż przybierały na sile. Przez cały okres świąteczny były tylko pojedyńcze i sporadyczne rozbłyski klasy C. W tym momencie od wczoraj można zauważyć kolejny, jednak dość powolny wzrost aktywności słonecznej.
Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się pięć aktywnych regionów, a dwa z nich posiadają strukturę magnetyczną beta-gamma. Jednym z nich jest region oznaczony numerem 1936 który obecnie zaczyna znajdować się dokładnie naprzeciwko Ziemi, a więc każdy ewentualny rozbłysk z tego regionu będzie geoefektywny.
To właśnie z tej plamy przed kilkoma minutami miał miejsce największy rozbłysk od prawie tygodnia, jego siła wyniosła maksymalnie C9.3 i w przypadku powstania CME(koronalny wyrzut masy) będzie on skierowany w stronę Ziemi. Drugim regionem który posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma i jest zdolny do generowania silnych rozbłysków jest region o numerze 1934, który jednak powoli odsuwa się na zachód.
Rozbłysk C9,3 z regionu 1936
Aktywny region 1936
Aktywny region 1934
Aktualne rozmieszczenie plam na tarczy słonecznej, ich aktywność oraz trzy dniowy wykres X-ray z satelity GOES15
Źródła:
Komentarze
Skomentuj