Dziura koronalna na środku tarczy słonecznej, w ciągu kilku dni czeka nas burza magnetyczna

Kategorie: 

Źródło:

Ostatnio nasza dzienna gwiazda zrobiła się bardziej aktywna. Pierwszy raz od dawna mieliśmy aż trzy rozbłyski klasy M w dodatku na śrdoku tarczy słonecznej znajduje się dziura koronalna która spowoduje burzę geomagnetyczną w ciągu najbliższych dwóch dni 
 
 
 
 
 
Rozbłyski o których wspomniałem wyżej, miały miejsce z aktywnego regionu oznaczonego numerem 2615, który posiadał klasyfikację magnetyczną zaledwie "Beta". To jednak wystarczyło to wyprodukowania trzech impulsywnych rozbłysków klasy M. Nie powstało z nich CME(koronalny wyrzut masy) a nawet gdyby powstało to z uwagi na umiejscowienie rejonu na tarczy słonecznej nie było by ono geoefektywne. 
 
 
 
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin czeka nas burza magnetyczna na poziomie G1-G2, będzie ona spowodowana dotarciem do naszej magnetosfery wiatru słonecznego. Dziura o których mowa jest dość dużych rozmiarów, więc ciężko jest jednoznacznie oszacować siłe burzy, która nas czeka. Istnieje prawdopodbieństwo pojawienia się zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Jeżeli podczas trwania burzy ta pojawi się, poinformujemy o tym na naszym profilu fb. 
 
 
 
Dziura koronalna na tarczy słonecznej  
 
 
Źródła:
https://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj