Trwa burza geomagnetyczna o sile G2

Kategorie: 

Źródło:

Od kilku dobrych godzin trwa burza geomagnetyczna o umiarkowanej sile, aktualnie jej poziom odpowiada burzy G2 czyli indeks planetarny Kp wynosi 6
 
 
 
 
Burza której jesteśmy świadkami jest następstwem oddziaływania na ziemskie pole magnetyczne ogromnej dziury kornalnej która znajduję się na południe od równika naszej codziennej gwiazdy. Wiatr słoneczny znacznie wzrósł i oscyluje w granicach 700-750 km/s. Indeks planetarny Kp aktualnie wynosi 6 chociaż niektóre źródła podają, że jego wartość wzrosła do poziomu 7. Warto przypomnieć że gdy indeks planetarny Kp jest wyższy niż 6 na północy naszego kraju może pojawić się zorza polarna, w przypadku Kp7 zorza przesuwa się w głąb naszego kraju. Burza powinna potrwać jeszcze kilka godzin i może trochę się zwiększyć, ci co mieszkają na północy mogą mieć okazję tego wieczoru zaobserwować zjawisko które dość rzadko jest widywane na granicach naszego państwa.
 
 
Dziura koronalna na Słońcu

 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego Ziemi oraz indeks planetarny Kp 
 
 
Źródła:
http://spacew.com
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ka

W "Pomiarach Słońca" połowa

W "Pomiarach Słońca" połowa wykresów zniknęła. Prawdopodobieństwo rozbłysków ma ostanią datę aktualizacji z czerwca. Ktoś tam zagląda z redakcji czasem?

0
0
Portret użytkownika Anakin

Tak zaglądamy :) wykresy

Tak zaglądamy Smile wykresy zniknęły bo NOAA przenosi się na nowy serwis i jeszcze nie wszystkie są dostępne natomiast jedna z satelit SDO dokładnie EVE uległa awarii i nie działa. Z prawdopodobieństwem rozbłysków to właśnie sam nie wiem co jest grane ale postaramy się to naprawić.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj