Trwa burza geomagnetyczna o sile G2

Image

Źródło:

Od kilku dobrych godzin trwa burza geomagnetyczna o umiarkowanej sile, aktualnie jej poziom odpowiada burzy G2 czyli indeks planetarny Kp wynosi 6

 

 

 

 

Burza której jesteśmy świadkami jest następstwem oddziaływania na ziemskie pole magnetyczne ogromnej dziury kornalnej która znajduję się na południe od równika naszej codziennej gwiazdy. Wiatr słoneczny znacznie wzrósł i oscyluje w granicach 700-750 km/s. Indeks planetarny Kp aktualnie wynosi 6 chociaż niektóre źródła podają, że jego wartość wzrosła do poziomu 7. Warto przypomnieć że gdy indeks planetarny Kp jest wyższy niż 6 na północy naszego kraju może pojawić się zorza polarna, w przypadku Kp7 zorza przesuwa się w głąb naszego kraju. Burza powinna potrwać jeszcze kilka godzin i może trochę się zwiększyć, ci co mieszkają na północy mogą mieć okazję tego wieczoru zaobserwować zjawisko które dość rzadko jest widywane na granicach naszego państwa.

 

 

Dziura koronalna na Słońcu

[ibimage==16463==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

 

Aktualne wskaźniki pola magnetycznego Ziemi oraz indeks planetarny Kp

[ibimage==16464==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16465==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16466==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

 

 

 

Źródła:

http://spacew.com

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

0
Brak ocen

W "Pomiarach Słońca" połowa wykresów zniknęła. Prawdopodobieństwo rozbłysków ma ostanią datę aktualizacji z czerwca. Ktoś tam zagląda z redakcji czasem?

0
0

Dodane przez ka (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Tak zaglądamy :) wykresy zniknęły bo NOAA przenosi się na nowy serwis i jeszcze nie wszystkie są dostępne natomiast jedna z satelit SDO dokładnie EVE uległa awarii i nie działa. Z prawdopodobieństwem rozbłysków to właśnie sam nie wiem co jest grane ale postaramy się to naprawić.

0
0