Radioamatorzy usłyszeli ryk Słońca

Kategorie: 

Źródło:

Nie od dzisiaj wiadomo, że emisje słoneczne mogą wywołać potężne zakłócenia radiowe. Do takiego zjawiska doszło 9 października tego roku. Dźwięk eksplozji na Słońcu zdołał nagrać krótkofalowiec Thomas Ashkraft z Nowego Meksyku. Jak sam twierdzi był to najsilniejszy dźwięk eksplozji słonecznej, jaki udało mu się nagrać.

 

Autor nagrania radzi, aby słuchać dźwięku w słuchawkach, bo wtedy można docenić potęgę zjawisk solarnych. W pewnym momencie słychać dynamiczne przejście z częstotliwości 28 MHz do 21 MHz.

Naukowcy uważają, że tego typu zakłócenia są powodowane przez elektrony przyspieszane w wyniku rozbłysków słonecznych do wysokich energii ( z 1 do 100 keV). Przepływ elektronów pobudza fale radiowe, które poruszają się w kierunku Ziemi i gdy docierają radioamatorzy na oświetlonej stronie naszej planety mogą usłyszeć taki właśnie ryk Słońca.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Xanta

Niesamowite... Genialne jest

Niesamowite...
Genialne jest to, że słuchając nagrania można dosłownie poczuć / wczuć się w ich pęd...
To brzmi jak ulewny deszcz za oknem.

0
0
Portret użytkownika Magda

Fajne są dźwięki meteorytów

Fajne są dźwięki meteorytów na radiu KF. Jestem krótkofalowcem i nieraz odbieram takie właśnie ''pozdrowienia'' od meteorytów Smile
Ale ryku Słońca nie dane mi było słyszeć, natomiast przy zwiększonej propagacji, związanej z działalnością słoneczną można ustrzelić naprawdę dalekie łączności.

0
0
Portret użytkownika aximia

Pytanie brzmi -czy można

Pytanie brzmi -czy można słyszeć dzwięk w próżni która rzekomo wypełnia kosmos, z tego co mnie uczono to nie, czy ktoś rozumie jak został wygenerowany ten dźwięk? 

0
0
Portret użytkownika gregorius

Tak jakby szybko i nagle

Tak jakby szybko i nagle pociąg przejechał :D 
Mega to jest kilka razy w kółko sobie puściłem, żeby sobie uzmysłowić czego nasz organizm nie ogarnia Wink

0
0
Portret użytkownika Ewelina

Czy grozi taka burza?Jakie ma

Czy grozi taka burza?Jakie ma to konswekwencje na ziemi?
Nie wiem czy dobrze mysle,ze ostatnio byly klopoty z komorkami.Czy to tez moze miec zwiazek?
Z gory dziekuje za odpowiedź.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Żeby burza geomagnetyczna

Żeby burza geomagnetyczna była dla nas groźna musiała by osiągnąc swój najwyższy poziom czyli G5, a takiej nie będzie. Tak problemy z zasięgiem telefonów czy też odbioru tv satelitarnej mogą mieć przyczyne w burzy geomagnetycznej czy też nagłym rozbłysku słonecznym.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj