Wzmożona aktywność na Słońcu, doszło do rozbłysku klasy M1.5

Kategorie: 

Źródło:
Następny rozbłysk M miał dzisiaj miejsce na Słońcu i bardzo możliwe, że mogą wystąpić kolejne. Aktywność słoneczna jest obecnie na średnim poziomie. Dzisiejsze zjawisko było kolejnym tego typu zdarzeniem w ciągu ostatnich dni.

 
 
Rozbłysk powstał ze starego aktywnego regionu oznaczonego numerem 1853. W szczycie, o 7:23 czasu uniwersalnefo osiągnął wielkość M1.5, a plama, która go wygenerowała znajduje sie na północnym wschodzie tarczy słonecznej. Oprócz tego rozbłysku doszło tez do jasnego koronalnego wyrzutu masy (CME), ale wygląda na to, że nie był skierowany w Ziemię.

Od dwóch dni obserwujemy też liczne rozbłyski klasy C. Było ich już kilkanaście, a największy z nich to ten z dzisiejszego poranka C 5.5, który poprzedzał M1.5. Na traczy słonecznej jest kilka aktywnych grup plam z czego najaktywniejsze to rejony o numerach 1861 i 1865 posiadają one strukturę magnetyczną odpowiednio beta-gama i beta-gama-delta, więc są w stanie generować duże rozblyski.

Obecnie prawdopodobieństwo powstania rozbłysku M jest szacowane na 30% a rozbłysku X aż 5%. dawno nie widzieliśmy takich prognoz ze stronmy NOAA.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj