Seria rozbłysków klasy M z wschodzącego regionu 2339

Kategorie: 

Źródło:

Po dwóch tygodniach "ciszy" na naszej gwieździe od wczoraj sukcesywnie rośnie aktywność słoneczna, odpowiedzialny za to jest wschodzący region oznaczony numerem 2339(dawny 2322)
 
 
 
 
Mimo iż rejon 2339 jeszcze nie wpełni jest widoczny to już można zauważyć, że jest dość aktywny. Dzisiaj od rana wyprodukował już trzy rozbłyski klasy M z największym M1.9 i widać, że możemy spodziewać się kolejnych. Warto nadmienić iż to właśnie ten region był źródłem ostatnich bardzo dużych CME(koronalny wyrzut masy) po drugiej stronie Słońca.
 
 
Rozbłyski klasy M z regionu 2339 
 
 
W tym momencie ciężko jeszcze stwierdzić jaką ten rejon posiada strukture magnetyczną i czy jest on w trakcie rozpadu czy nie. Więcej będziemy wiedzieć w ciągu najbliższych 24 godzin kiedy to powinien w całości wyłonić się zza wschodniego horyzontu. Warto jednak obserwować ten rejon bo może być on źródłem silnych rozbłysków w najbliższych dniach.
 
 
Aktywny region 2339

 
 
Praktycznie na środku tarczy słonecznej mamy rejon 2335 który jest dość dużych rozmiarów, jednak jest bardzo mało produktywny. Posiada on klasyfikację "Beta-Gamma" i wciąż może wyprodukować rozbłyski klasy M.
 
 
Aktywny region 2335


 
 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://legacy-www.swpc.noaa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj