Słońce nie zwalnia tempa kolejne rozbłyski klasy M

Kategorie: 

Źródło:

Dzisiejszy dzień przyniósł nam największą aktywność słoneczną od początku listopada, niedziela zakończyła się piątym już dzisiaj rozbłyskiem klasy M jak będzie jutro ?

 

Przedświąteczna niedziela przyniosła nam rekordową liczbę rozbłysków słonecznych od bardzo dawna. Mieliśmy aż pięć rozbłysków klasy M i aż dwanaście klasy C. Na koniec tego obfitego dnia plama 1928 wygenerowała już czwarty dzisiaj rozbłysk klasy M tym razem jego siła wyniosła M1.6. Poniedziałek zaczyna się równie imponująco jak kończyła się niedziela, kilka minut po pierwszej w nocy czasu Polskiego nastąpił rozbłysk który ostatecznie osiągnął siłe M1.3 i powstał z tego samego regionu co poprzedni.

 

Plama o której mowa gdy zaczęła odsuwać się powoli na zachód produkję coraz więcej rozbłysków, można założyć że jutro czeka nas kolejny dzień w którym będziemy świadkami wysokiej aktywności słonecznej. Ostatniego słowa nie powiedział również aktywny region o numerze 1934 który cały czas systematycznie przybiera na sile. Najnowsze progonozy astrofizyków z NOAA i NASA oceniają iż istnieje 60% szansa na rozbłyski w klasie M w ciągu najbliższych 24 godzin oraz 10% na rozbłyski w najwyższej klasie X. Z rosnącej aktywności jaką mamy od ostatnich kilku dni możemy wnioskować iż w najbliższym czasie plama 1928, może na "pożegnanie" wystrzelić właśnie taką flarą, ale jak będzie przekonamy się w ciągu najbliższych kilku dni.

Rozbłysk M1.6 z regionu 1928 oraz bardzo wysoka dzisiejsza aktywność słoneczna

Rozbłysk M1.3

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://helioviewer.org

http://lasp.colorado.edu

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Plejada

....lubi nas i

....lubi nas i inteligentnie mocniej błyska w przestrzeń kosmiczną...

0
0

Skomentuj