Pojawiają się nowe regiony, możliwy rozbłysk klasy X

Kategorie: 

Źródło:

Tak jak pisaliśmy dwa dni temu po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawiają się regiony które kilka dni temu wyprodukowały po drugiej stronie naszej gwiazdy silne rozbłyski
 
 
 
Do tej pory za wschodniej granicy widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej wyłoniły się trzy aktywne regiony, czwarty zaczyna się pojawiać a w całości powinien być widoczny w nocy. To właśnie ten ostatni kilka dni temu wyprodukował rozbłysk klasy X po drugiej stronie Słońca. Ze zdjęć jakimi dysponujemy wynika, że regiony mają duży potencjał i są zdolne do wyprodukowania silnych rozbłysków nawet klasy X. Dostały one numeracje 2155, 2156 oraz 2157 natomiast najgroźniejszy rejon otrzyma numeracje 2158.
 
Aktywny region 2155 
Aktywny region 2157


 
Wyłaniający się region który wyprodukował rozbłysk klasy X

 
Z powyższego zdjęcia wynika że potencjalny rejon 2158 jest ogromnych rozmiarów i klkunastokrotnie przewyższa rozmiar Ziemi. W tym momencie ciężko jest jeszcze przewidzieć jak te rejony będą się zachowywać, ale można przypuszczać, że czeka nas klika silnych flar w najbliższym czasie. Wokół rejony 2157 widać już plamki delta co świadczy, iż posiada on potencjał do wyprodukowania flary klasy X. Więcej będzie można powiedzieć wieczorem lub jutro, kiedy to wszystkie rejony będą już dobrze widoczne. Wciąż utrzymuję się wysoka liczba protonów zarówno nisko jak i wysoko energetycznych, bardzo możliwe że w najbliższym czasie czeka nas burza geomagnetyczna.
 
Poziom protonów


 
Rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
 
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj