Rozbłysk X1.8 z regionu 2242

Kategorie: 

Źródło:

Tak jak przewidywaliśmy i pisaliśmy wczoraj aktywność słoneczna wzrosła do bardzo wysokiego poziomu, aktywny region 2242 wygenerował flarę która osiągnęła maksymalną siłe X1.8

 

Rozbłysk był bardzo gwałtowny i dość szybko osiągnął swoje maksimum, jednak od jego początku do zakończenia upłynęła blisko godzina co sugeruje że mogło powstać CME(koronalny wyrzut masy). Rejon 2242 wciąż znajduje się w pozycji geoefektywnej i jeżeli powstało CME dotrze ono do ziemskiej magnetosfery powodując być może bardzo silną burzę geomagnetyczną.

 

Będziemy czekać na zdjęcia z koronografów by dowiedzieć się więcej na temat ewentualnego wyrzuty plazmy a najnowsze informacje pojawią się na naszym facebookowym profilu.

 

Rozbłysk X1.8 z regionu 2242

 

 

 

 

 

 

Podczas wczorajszego rozbłysku M6.9 z rejonu 2241 powstało tzw. "Full Halo CME", duży komponent plazmy dotrzę do Ziemi w niedzielę i może wywołać burze geomagnetyczną nawet na poziomie G3 co daję bardzo dużą szansę na zobaczenie zorzy polarnej nawet w centrum naszego kraju.

 

W ciągu dzisiejszego dnia w obrębie rejonu 2242 powstały nowe plamy "Delta" które jeszcze bardziej zwiększyły potencjał tego regionu i na efekty tego nie musieliśmy długo czekać, zarówno rejon 2241 jak i 2242 wciąż posiadają klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" oraz duży potencjał do wyprodukowania jeszcze silniejszego rozbłysku niż ten który miał właśnie miejsce.

 

 

 

Aktywne rejony 2241, 2242 oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego

 

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

Spokojnie za kilka dni

Spokojnie za kilka dni powrócą te dwa regiony Smile a ze zdjęć STEREO dalej wyglądają na aktywne.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Anakin

Burza była owszem jednak

Burza była owszem jednak najsłabsza z możliwych Kp wzrosło tylko do poziomu 5 co daję nam najsłabszą burzę z możliwych G1.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Anakin

Ciężko jest przewidzieć

Ciężko jest przewidzieć rozbłysk w ogóle klasy X, można tylko przypuszczać a X10 jest praktycznie nie możliwe do przewidzenia. Warto tutaj zaznaczyć że przez ostatnie 11 lat największy rozbłysk to był X6. Z drugiej strony nawet rozbłysk X10 bezpośredni nie jest w stanie nam zagrozić.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj