Trwa nieoczekiwana burza geomagnetyczna

Kategorie: 

Źródło:

Od kilku godzin trwa dość nieoczekiwana i bardzo silna burza magnetyczna G3 w pięciostopniowej skali, jest ona wynikiem prawdopodobnie dotarcia do ziemksiej magnetosfery cząsteczek plazmy.
 
 
 
Burza jest silna indeks planetarny Kp wynosi teraz 7, jednak to może się jeszcze zwiększyć w najbliższych godzinach i spowodować powstanie zorzy polarnej na terenie naszego kraju. W tym momencie polaryzacja zorzy polarnej jest północna więc ta najmocniejsza jest nad Stanami Zjednoczonymi. jednak w każdej chwili polaryzacja może zmienić się na południową i zorza pojawi się nad Europą.
 
 
Aktualny stan magnetosfery oraz zasięg zorzy polarnej
 
 
Słońce jest w miarę spokojne po dwóch rozbłyskach klasy M z regionu 2253 który powoli się rozpada na wschodzie do powrotu zbliżają się dwa dobrze znane nam rejony są to: 2242 oraz 2243. Wczoraj z jednego z nich powstał rozbłysk który został sklasyfikowany jako C9.7 chociaż wiemy, że był silniejszy gdyż powstał z rejonu którego jeszcze nie było widać. W najbliższych dniach zobaczymy w jakiej "kondycji" powrócą dawne rejony i do czego będą zdolne.
 
Rozbłysk z powracającego regionu

 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://spacew.com
http://swpc.noaa.gov
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika keri

Przecudna burza

Przecudna burza geomagnetyczna, o takiej marzyłam. Zamawiam następne w ilości dowolnie wielkiej.
Jeśli to nie rozbłysk spowodował burzę, to co ją mogło spowodować?
Pozdrawiam miłośników Słońca.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Nie wydaje mi się żeby

Nie wydaje mi się żeby przyczyną tej burzy była dziura koronalna, wiatr słoneczny był słaby bo nie przekraczał wtedy 500km/s co wyklucza dziure koronalną. Prawdopodobnie oderwała się część plazmy od korony Słońca która nie została zauważona.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika keri

Oderwała się plazma choć nie

Oderwała się plazma choć nie było rozbłysku? Ciekawe to by było zjawisko. Zastanawiam się czy to w ogóle musiała być plazma czy mogło być coś innego, jakis strumień cząstek z kierunku Słońca. Może jakiś wpływ miała kometa, która właśnie 07.01.15 była najbliżej Ziemi?

0
0
Portret użytkownika Anakin

Odnośnie plazmy jest już w

Odnośnie plazmy jest już w dzisiejszym art. Smile Co do komety to musiała by wpaść w Słońce żeby nastąpił wyrzut plazmy a żaden oficjalny serwis nie informował o takim zdarzeniu.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Paweł Drabowicz

Witam,   wczoraj pierwszy raz

Witam,
 
wczoraj pierwszy raz w rzyciu widziałem zorzę polarną, obserwacja w Gdańsku. Poszedłem do kuchni, patrze przez okno a nad blokami pojawiły się trzy grube niebieskie (niebieskie jakby błonął) pasy, grube pasy.

Po chwili one znikły, mówię co jest... I patrzę dalej, pojawiły się jeszcze raz, później pobiegłem do obudzić matkę, ale już niestety zjawisko ustało.
 
Zaskoczyło mnie to, że to się bardzo szybko zmienia! Około 5 sekund i wygasa się, by znów się za parę sekund pojawić.

Moje rady są takie, że jeśli ktoś chce to sfotografować, to niech ustawi długi czas naświetlania, i minimalny odstęp między zdjęciami.

0
0
Portret użytkownika d@ra

I nikt nie przewidział takiej

I nikt nie przewidział takiej burzy,to dziwne co nie?U mnie pada śnieg,gdyby to było wczoraj oczekiwała bym zorzy a dziś nic pewnie nie zobaczę.

0
0

Poranek każdy z uśmiechem witam,
gdy Słońce świeci na nowo rozkwitam Smile
 

Skomentuj