Pojawiają się nowe regiony, rośnie aktywność słoneczna

Kategorie: 

Źródło:

Powoli rośnie aktywność słoneczna, w ciągu ostatnich godzin pojawiły się dwa nowe aktywne rejony a kolejne pojawią się wieczorem. Na północ od równika w kilka godzin pojawił się nowy region oznaczony numerem 2175 który dość szybko zwiększa swój rozmiar
 
 
 
W tym momencie aktywność słoneczna jest na dość niskim poziomie, w ciągu ostatniej doby wystąpiły tylko rozbłyski klasy C z największym C7.0 z regionu 2172. Aktywny rejon o którym mowa znajduję się już prawie na samym środku tarczy słonecznej i każdy ewentualny rozbłysk z tego regionu będzie geoefektywny, jednak w tym momencie nie posiada on zaawansowanej struktury magnetycznej. Region 2172 jest bardzo duży, jednak brakuje w jego obrębie plamek delta co praktycznie uniemożliwia wytworzenie rozbłysku klasy X, jednak w każdej chwili możemy być świadkami rozbłysku klasy M z rego rejonu.
 
Aktywny region 2172
 
Warto zwrócić uwagę na rejon oznaczony numerem 2175, powstał on w zaledwie kilka godzin i znajduję się na środku tarczy słonecznej. W tej chwili jeszcze nie powinien być groźny, ale z godziny na godzinę przybiera na sile i w najbliższym czasie może wyprodukować silną flarę.
 
Aktywny region 2175 
 
Kolejnym czynnikiem przemawiającym za wzrostem aktywności słonecznej w nadchodzących dniach są nowe regiony które zaczynają pojawiać się po wschodniej stronie tarczy słonecznej. Pierwszy z nich wyłania się już z za wschodniej krawędzi i będzie dobrze widoczny dzisiaj wieczorem. Kolejne dwa powinny pojawić się najpóźniej jutro. Aktualnie promieniowanie utrzymuje się na poziomie przekraczającym C1.0. W najbliższych dniach spodziewamy się stopniowego wzrostu aktywności słonecznej być może do wysokiego poziomu. Możliwe są rozbłyski klasy M a nawet klasy X.
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność
 
 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.lmsal.com
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

w sumie geoefektywna będzie

w sumie geoefektywna będzie do soboty więc jest szansa na silny rozbłysk tym bardziej jeśli będzie się rozwijać w takim tempie. W dodatku pierwszy raz od lat widzę żeby w kilka godzin taka plama powstała na środku tarczy, jescze nowe regiony pojawiają się na wschodzie a dawny 2158 strzelił w nocy dużym X-sem po drugiej stronie Wink
edit:
Mamy już pierwsze zdjęcia 2177 wygląda całkiem ciekawie

 

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj