Burze magnetyczne mogą wpływać na krzepliwość krwi

Kategorie: 

Źródło:

Pogoda kosmiczna wpływa na zdrowie człowieka. Mimo, że nie zauważamy gołym okiem zmian występujących w czasach zwiększonej aktywności geomagnetycznej nasze organizmy bez wątpienia reagują na jej zmiany. Aktywność słoneczna wpływa na przykład na krzepliwość krwi. Poza tym zjawiska te mogą oddziaływać na samopoczucie poprzez wywoływanie wahań ciśnienia atmosferycznego, które mogą wystąpić podczas burz magnetycznych.

 

Jak twierdzą uczeni z rosyjskiego Instytutu Ziemskiego Magnetyzmu, Atmosfery i Propagacji Fal Radiowych (ИЗМИРАН), wpływ burz magnetycznych na zdrowie jest dawno udowodnionym faktem. Zmiany samopoczucia w trakcie tego typu zjawisk są odczuwane szczególnie przez osoby starsze.

 

Specjaliści twierdzą, że zakłócenia ziemskiego pola magnetycznego powodują zauważalny wpływ na ludzki układ krwionośny. Wcześniejsze eksperymenty wykazały, że podczas burz magnetycznych zwężeniu ulegają kapilarne naczynia krwionośne. Oprócz tego badania Rosjan wskazują, że burze magnetyczne mają wpływ na krzepliwość krwi.

 

Naukowcy podkreślają, że ludzkie organizmy zawsze reagowały na te zjawiska w taki właśnie sposób, a zmiany lepkości krwi nie są groźne dla ludzi, którzy są zdrowi, ale stanowią pewne zagrożenie dla osób z ciężkimi chorobami przewlekłymi. W ciągu typowego cyklu słonecznego, trwającego 11 lat występuje zwykle do 600 burz magnetycznych.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj