Zaćmienie Słońca może być zagrożeniem dla europejskich sieci energetycznych

Kategorie: 

Źródło:

Już 20 marca 2015 roku w Europie wystąpi dawno niewidziane zaćmienie Słońca. Z punktu widzenia naukowego będzie to okazja do ciekawych obserwacji, ale okazuje się, że zjawisko może też wywrzeć negatywny impakt na ziemską infrastrukturę. Chodzi o system energetyczny w Europie, który w coraz większym stopniu korzysta z energii światła słonecznego.

 

Koncerny energetyczne zwracają uwagę, że ostatnio gdy na obszarze Europy były widoczne zaćmienie Słońca, czyli w 1999 roku, tylko 0,1% energii pochodziło ze Słońca. Obecnie po 16 latach wielkość ta wzrosła do 10,5%. W niektórych krajach, jak w Niemczech, aż 25% energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych.

 

Zaćmienie Słońca może zatem spowodować przerwy w dostawach prądu na skutek przeciążenia innych elementów sieci. W dużej części Europy tarcza słoneczna zostania przykryta w 90% i więcej. W Szkocji będzie to 94%, a w Londynie 84%. W Polsce, dla Warszawy spodziewane jest 64% przykrycia Słońca.

W Europie będzie to zatem zaćmienie częściowe. Z kolei całkowite zaćmienie będzie można obserwować w okolicach Grenlandii i koła podbiegunowego w Arktyce. W Polsce zjawisko zacznie się 20 marca około godziny 9:40 CET i może potrwać nawet do 11:00 CET.

Warto zwrócić uwagę, że sam moment szczytowego zakrycia tarczy słonecznej nie trwa może zbyt długo, ale całe zjawisko od początku do końca może zająć nawet kilka godzin, a to już znaczący kłopot dla sieci energetycznych krajów rozwiniętych. Będzie to też swoisty test dla infrastruktury i tego jak znosi skoki w zasilaniu sieci.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Marek

Ostatnie zaćmienie słońca w

Ostatnie zaćmienie słońca w Europie widoczne bło w 2005 roku, było też w 2003, czyli po 1999 były jeszcze dwa zacmienia słońca...

0
0
Portret użytkownika adad

to akurat bzdura. jak wiatru

to akurat bzdura. jak wiatru nie ma to zalaczaja sie elektrownie olejowe tak samo ze sloncem- jak go nie ma zalaczaja sie olejowe. sa drozsze od weglowych ale szybciej sie uruchamiaja.
 
taka glupia polityka, olejowe drozsze, sloneczne drozsze, wiatrowe drozsze. atom niebezpieczny. weglowych nie bo kopalnie w polsce musza zbankrutowac aby je niemcy przejeli

0
0
Portret użytkownika tomies

"zjawisko może też wywrzeć

"zjawisko może też wywrzeć negatywny impakt na ziemską infrastrukturę" - i o ktorwej to godzinie dokładnie nastąpui owo ZDERZENIE zaćmienia słońca z ziemską infrastrukturą?

Słownik polecam. Znaczeń. Potem pisać.

0
0

Skomentuj