W nocy czeka nas kolejna burza geomagnetyczna, możliwa zorza polarna w Polsce

Kategorie: 

Źródło:

Ostatnia burza magnetyczna była jedną z najsilniejszych w ciągu minionej dekady osiągnęła maksymalną siłe G5 a indeks planetarny Kp sięgnął 9, zorza polarna pojawiała się w miejscach daleko od biegunów również w Polsce niestety w obserwacji tego niezwyklego zjawiska skutecznie przeszkadzała pogoda. Jak się okazuje nie wszystko stracone, dzisiejszej nocy czeka nas kolejna silna burza geomagnetyczna
 
 
 
Podczas ostatniej burzy gdyby nie chmury zorze polarną można byłoby dostrzec na terenie całej Polski, o czym świadczą zdjęcia na internecie choćby z Rzeszowa gdzie w lukach pomiędzy chmurami udało się złapać trochę czystego nieba. Dzisiejsza burza również będzie silna prognozy mówią dosyć podobnie o sile G3-G4, ale dwa dni temu mieliśmy nagły skok do G5. Jednoznacznie nie da się przewidzieć jaka będzie siłą dzisiejszej burzy, jednak szansa na pojawienie się zorzy na terenie naszego kraju jest bardzo duża.
 
 
Siła ostatniej burzy geomagnetycznej
 
 
Dzisiejsza plazma powinna dotrzeć do Ziemi malsymalnie około pierwszej w nocy, chociaż zawsze trzeba brać margines błędu w przypadku wyliczeń +/- 6 godzin. W Polsce będziemy mieli noc, więc jeżeli pogoda dopisze warunki do obserwacji zorzy powinny być dobre. Szczegółowe informacje będziemy podawać na naszym FB.
 
 
CME podążające do Ziemi po rozbłysku M6.5 oraz przewidywane warunki pogodowe na dzisiejszą noc


 
 
EDIT 16:00
W satelite ACE uderzyła plazama, być może jest to oczekiwane CME które dotarło szybciej niż przewidwały prognozy, prędkość wiatru słonecznego wzrosła do blisko 800km/s w ciągu najbliższych godzin będziemy mieć silną burzę.
 
Dane z satelity ACE

 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.twojapogoda.pl

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj