Ziemia oczekuje na silną burze geomagnetyczną, możliwa obserwacja zorzy polarnej w całej Polsce
Image
Dzisiaj wieczorem bądź w nocy czeka nas burza geomagnetyczna o wysokiej sile, do ziemskiej magnetosfery dotrze plazma która oderwała się od korony słonecznej podczas dwóch rozbłysków klasy M wczoraj rano. Wielu zadaje sobie pytanie czy będzie to tak intensywna burza jak w marcu ? Spróbujemy na to odpowiedzieć
Przeważnie CME(koronalny wyrzut masy) dociera do Ziemi po 48-72 godzinach od rozbłysku, jednak w tym przypadku nastąpi to zdecydowanie szybciej, ponieważ cząsteczki plazmy pędzą w strone naszej magnetosfery z prędkością bliską 900km/s. Obłok plazmy który został wyrzucony podczas rozbłysku w większej części był bezpośrednio skierowany w stronę naszej planety dlatego też agencje zarówno NOAA jak i NASA prognozują siłę burzy magnetycznej na poziomie G3 a może nawet G4 czyli takiej jaką mieliśmy w marcu kiedy to zorza polarna była widoczna aż po Węgry.
Prognoza burzy geomagnetycznej
[ibimage==16732==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Kolejnym czynnikiem wskazującym na to, że plazma zmierza bezpośrednio w kierunku naszej planety jest bardzo znaczny wzrost protonów. Agencja NOAA ogłosiła dzisiaj rano burzę radiacyjną na poziomie S2, jednka protony dalej rosną. Warto zauważyć, że takie zjawisko zdarza się nie więcej jak 25 razy podczas całego jedenastoletniego cyklu.
Poziom protonów w magnetosferze
[ibimage==16733==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Wielu z naszych użytkowników na naszym FB zadaję pytanie o możliwość pojawienia się zorzy polarnej w Polsce, również o inne konsekwencje tej burzy i czy może powtórzyć się taka jak w marcu.
Tak jak już wiele razy wspominaliśmy prognozowanie pojawienia się zorzy polarnej w danym momencie jest jak "wróżenie z fusów". Zorza jest zjawiskiem niezwykle widowiskowym ale zarazem nieprzwidywalnym. Tak naprawdę o mocy burzy dowiemy się kiedy czoło CME dotrze do satelity ACE czyli około godzinę przed uderzeniem w Ziemię. Patrząc na prognozy istnieje bardzo duża szansa na zorzę w naszym kraju bo jest to aż 80% dla Gdańska czy Suwałk, 50% dla Warszawy i 30% dla Krakowa i Rzeszowa. Należy pamiętać żeby obserwacje prowadzić daleko od zaświetlonych miejsc wtedy zdecydowanie łatwiej będzie dostrzec zorze polarną.
Największym problemem może okazać się pogoda która nie jest zbyt optymistyczna na dzisiejszą noc, jednak warto czekać bo możemy być świadkami wspaniałego widowiska. Najlepszym sposobem na dowiedzenie się czy zorza polarna jest nad naszym krajem jest odwiedzenie naszego profilu na FB, gdzie będziemy informować na bieżąco, można również patrzyć na tę stronę http://spacew.com/plots.php# a wszególności na tabelkę ze wskaźnikiem Bz który musi być ujemny(południowy) a jego wartość wynosić przynajmniej 20.
Ludzie którzy są wrażliwi na oddziaływanie burz magnetycznych mogą dzisiaj odczuwać silne bóle głowy, osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, poddenerwowanie czy też problemy z błędnikiem.
Full Halo CME powstałę podczas rozbłysku
[ibimage==16734==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Pomimo niesprzyjających prognoz pogody życzymy wszystkim by jednak niebo się wypogodziło i takich widoków.
[ibimage==16735==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
[ibimage==16736==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
[ibimage==16737==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
- Dodaj komentarz
- 6570 odsłon
a więc oczekujemy ;)
a więc oczekujemy ;)
U mnie dużo
U mnie dużo chmur.Szkoda.Chociaż wczoraj też tak było ,ale tuż przed zachodem Słońca niebo się przetarło.Mogłam obserwować ten fantastyczny trójkąt z Księżyca ,Wenus i Jowisza.Super widok!
U mnie wypogodziło się do
Dodane przez d@ra w odpowiedzi na U mnie dużo
U mnie wypogodziło się do bezchmurnego nieba ALE :) potrzebuje przynajmniej Kp -8 ;) poczekamy zobaczymy
Taki widok mialem w marcu
[ibimage==16738==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Taki widok mialem w marcu tego roku...mam nadziej na podobne widoki i tej nocy...:D
Jeszcze się łudzę że znajde
Jeszcze się łudzę że znajde się w zakręcie chmur, polska centralna i południowa jak widać bez szans. :-(
http://www.swpc.noaa.gov/communities/space-weather-enthusiasts
Przepraszam, nie ten link:
Dodane przez dj (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Jeszcze się łudzę że znajde
Przepraszam, nie ten link: http://www.sat24.com/en/?animation=true&ir=True
W Szczecinie pada, bez szans
W Szczecinie pada, bez szans na zorzę :(