Ziemia oczekuje na silną burze geomagnetyczną, możliwa obserwacja zorzy polarnej w całej Polsce

Kategorie: 

Źródło:

Dzisiaj wieczorem bądź w nocy czeka nas burza geomagnetyczna o wysokiej sile, do ziemskiej magnetosfery dotrze plazma która oderwała się od korony słonecznej podczas dwóch rozbłysków klasy M wczoraj rano. Wielu zadaje sobie pytanie czy będzie to tak intensywna burza jak w marcu ? Spróbujemy na to odpowiedzieć
 
 
 
 
Przeważnie CME(koronalny wyrzut masy) dociera do Ziemi po 48-72 godzinach od rozbłysku, jednak w tym przypadku nastąpi to zdecydowanie szybciej, ponieważ cząsteczki plazmy pędzą w strone naszej magnetosfery z prędkością bliską 900km/s. Obłok plazmy który został wyrzucony podczas rozbłysku w większej części był bezpośrednio skierowany w stronę naszej planety dlatego też agencje zarówno NOAA jak i NASA prognozują siłę burzy magnetycznej na poziomie G3 a może nawet G4 czyli takiej jaką mieliśmy w marcu kiedy to zorza polarna była widoczna aż po Węgry.
 
 
Prognoza burzy geomagnetycznej

 
 
Kolejnym czynnikiem wskazującym na to, że plazma zmierza bezpośrednio w kierunku naszej planety jest bardzo znaczny wzrost protonów. Agencja NOAA ogłosiła dzisiaj rano burzę radiacyjną na poziomie S2, jednka protony dalej rosną. Warto zauważyć, że takie zjawisko zdarza się nie więcej jak 25 razy podczas całego jedenastoletniego cyklu.
 
 
Poziom protonów w magnetosferze

 
 
 
Wielu z naszych użytkowników na naszym FB zadaję pytanie o możliwość pojawienia się zorzy polarnej w Polsce, również o inne konsekwencje tej burzy i czy może powtórzyć się taka jak w marcu.
 
Tak jak już wiele razy wspominaliśmy prognozowanie pojawienia się zorzy polarnej w danym momencie jest jak "wróżenie z fusów". Zorza jest zjawiskiem niezwykle widowiskowym ale zarazem nieprzwidywalnym. Tak naprawdę o mocy burzy dowiemy się kiedy czoło CME dotrze do satelity ACE czyli około godzinę przed uderzeniem w Ziemię. Patrząc na prognozy istnieje bardzo duża szansa na zorzę w naszym kraju bo jest to aż 80% dla Gdańska czy Suwałk, 50% dla Warszawy i 30% dla Krakowa i Rzeszowa. Należy pamiętać żeby obserwacje prowadzić daleko od zaświetlonych miejsc wtedy zdecydowanie łatwiej będzie dostrzec zorze polarną.
 
Największym problemem może okazać się pogoda która nie jest zbyt optymistyczna na dzisiejszą noc, jednak warto czekać bo możemy być świadkami wspaniałego widowiska. Najlepszym sposobem na dowiedzenie się czy zorza polarna jest nad naszym krajem jest odwiedzenie naszego profilu na FB, gdzie będziemy informować na bieżąco, można również patrzyć na tę stronę http://spacew.com/plots.php# a wszególności na tabelkę ze wskaźnikiem Bz który musi być ujemny(południowy) a jego wartość wynosić przynajmniej 20.
 
Ludzie którzy są wrażliwi na oddziaływanie burz magnetycznych mogą dzisiaj odczuwać silne bóle głowy, osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, poddenerwowanie czy też problemy z błędnikiem.
 
 
Full Halo CME powstałę podczas rozbłysku

 
Pomimo niesprzyjających prognoz pogody życzymy wszystkim by jednak niebo się wypogodziło i takich widoków.
  
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://spacew.com
http://www.spaceweatherlive.com
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Lukasz Klups

Taki widok mialem w marcu


Taki widok mialem w marcu tego roku...mam nadziej na podobne widoki i tej nocy...:D

0
0
Portret użytkownika d@ra

U mnie dużo

U mnie dużo chmur.Szkoda.Chociaż wczoraj też tak było ,ale tuż przed zachodem Słońca niebo się przetarło.Mogłam obserwować ten fantastyczny trójkąt z Księżyca ,Wenus i Jowisza.Super widok!

0
0

Poranek każdy z uśmiechem witam,
gdy Słońce świeci na nowo rozkwitam Smile
 

Portret użytkownika Anakin

U mnie wypogodziło się do

U mnie wypogodziło się do bezchmurnego nieba ALE Smile potrzebuje przynajmniej Kp -8 Wink poczekamy zobaczymy

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj