Utrzymuje się niska aktywność słoneczna, w najbliższych dniach powrócą aktywne regiony

Kategorie: 

Źródło:

Od tygodnia aktywność słoneczna utrzymuje się na niskim poziomie, promieniowanie utrzymuje się w granicach poziomu B5, powstają tylko pojedyńcze rozbłyski co najwyżej klasy C
 
 
W ciągu najbliższych kilku dni sytuacja na Słońcu powinna po raz kolejny powina uledz zmianie. Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy obecny szczyt cyklu słonecznego charakteryzuje się gwałtownymi wzrostami oraz spadkami aktywności. Obecnie panuje uspokojenie na naszej gwieździe, jednak w najbliższych dniach możliwy jest wzrost aktywności. Po wschodniej stronie zaczną pojawiać się dawne aktywne regiony i będzie ich całkiem sporo. Rejony te były odpowiedzialne za całą serie rozbłysków klasy M podczas ostatniego "pobytu" na widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej. Już teraz można zauważyć, że wcale nie straciły ze swojego potencjału i wciąż będą w stanie produkować duże rozbłyski. 
 
Rozbłysk oraz efektowne CME ze zbliżających się regionów po wschodniej stronie Słońca


 
 
Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się kilka aktywnych regionów, jednak ich aktualna klasyfikacja magnetyczna nie pozwala na produkowanie silnych rozbłysków słonecznych.
 
Aktualne położenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność


 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spacew.com
http://www.lmsal.com
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj