Powoli wzrasta aktywność słoneczna, możliwe coraz silniejsze rozbłyski

Kategorie: 

Źródło:

Po kilkunastu dniach "ciszy" na naszej gwieździe wiele wskazuje na to iż w najbliższym czasie powinniśmy zaobserwować znaczy wzrost aktywności słonecznej od strony Ziemi

 

Ostanie dni nie były zbyt interesujące patrząc na widoczną z Ziemi część tarczy słonecznej, jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie ulegnie to zmianie. Przez ostatnie dwa tygodnie za wyjątkiem jednej impulsywnej flary która osiągnęła siłe M1.4 jednak nie skierowanej w stronę Ziemi, aktywność słoneczna pozostawała na niskim poziomie. Promieniowanie przez ten czas utrzymywało się praktycznie cały czas na poziomie oscylującym w granicach B3. W tym czasie notowaliśmy pojednyńcze rozbłski klasy B, oraz nieliczne klasy C.

 

Aktywność słoneczna z ostatnich trzech dni, oraz silny rozbłysk po drugiej stronie Słońca

Jak widać na załączonym wyżej wykresie dopiero dzisiaj mieliśmy rozbłysk który został sklasyfikowany jako C3.6 co wydaję się być wstępem do zwiększenia aktywności słonecznej w najbliższych dniach. Głównym powodem prawdopodobnego wzrostu aktywności w najbliższych dniach są dwa regiony oznaczone kolejno numerami 2080 oraz 2082.

Zarówno pierwszy jak i drugi od kilku godzin bardzo szybko zwiększają zarówno swój rozmiar jak i potencjał. Aktywny region oznaczony numerem 2080 posiada już dzisiaj najwyższą klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta, a więc jest w stanie wyprodukować rozbłysk nawet klasy X, choć jak na razie szanse na to są niewielkie. Region 2082 posiada w tym momencie klasyfikację magnetyczną beta-gamma. Zarówno rejon 2080 jak i 2082 znajdują się już w pozycji geoefektywnej i tak pozostanie przez najbliższych kilka dni, zatem każdy rozbłysk z któregoś z tych regionów będzie skierowany w stronę naszej planety.

 

Aktywny region 2082 posiadający klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta

 

Aktywny region 2082

Reasumując po ostantim okresie "posuchy" jeżeli chodzi o rozbłyski słoneczne po widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej istnieje spore prawdopodobieństwo kolejnego już w tym roku gwałtownego wzrostu aktywności naszej gwiazdy. Jednak czy tak będzie przekonamy się w ciągu najbliższych kilku godzin a być może dni.

 

Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej, ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.swpc.noaa.gov

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj