Naukowcy odkryli, że Ziemia została nieoczekiwanie ochroniona po rozbłysku z 2014 roku

Kategorie: 

Źródło:

Gigantyczny koronalny wyrzut masy na Słońcu, który nie trafił w Ziemię w 2014 roku zaskoczył naukowców. Po badaniach okazało się, że Ziemia została ocalona, ponieważ obok Słońca pojawiło się pole magnetyczne, które ochroniło naszą planetę.

 

Odkrycie to przyczyni się do poprawy modelowania i prognozowania skutków niszczycielskich burz słonecznych, do których może dojść w przyszłości. Koronalne wyrzuty masy (CME - od Coronal Mass Ejection) są jak potężne huragany w pogodzie kosmicznej. Zwykle towarzyszą one rozbłyskom i charakteryzują się tym, że emitują w głąb Układu Słonecznego miliardy ton gorącej plazmy słonecznej.

 

Gdyby nasz dzisiejszy zinformatyzowany świat został dotknięty dzisiaj takim potężnym CME, moglibyśmy utracić na raz większość satelitów, oraz urządzeń naziemnych. Wiązałoby się to również z brakiem energii elektrycznej, ponieważ na skutek zjawiska indukcji elektromagnetycznej wybuchłyby transformatory. Uderzenie w Ziemię takiego czegoś mogłoby spowodować poważne uszkodzenia, które wywołałyby ogromny chaos na świecie.

 

To właśnie dlatego, gdy 7 stycznia 2014 roku, astrofizycy zanotowali ogromny koronalny wyrzut masy skierowany w Ziemię, ogłoszono, że może to być niebezpieczne dla komunikacji i działania usług satelitarnych. Komponent plazmy poruszał się z prędkością 8,6 mln kilometrów na godzinę. Z tego powodu naukowcy spodziewali się silnego naporu na ziemską magnetosferę i będącej tego konsekwencją burzy magnetycznej, która mogłaby spowodować poważne uszkodzenie systemów zasilania. Jednak, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, najpotężniejsza część tego CME ominęła Ziemię i potencjalnie destrukcyjna burza magnetyczna nie wystąpiła.

 

Aby dowiedzieć się, dlaczego ten koronalny wyrzut masy nie uderzył w Ziemię, naukowcy zebrali dane aż z siedmiu różnych satelitów, obserwujących tę słoneczną erupcję. Okazało się, że zamiast uderzenia w Ziemię, koronalny wyrzut masy odszedł na bok i większość plazmy poleciała poniżej Ziemi. Naukowcy sugerują, że na tą ścieżkę plazma została przez potężne pole magnetyczne, które powstało w okolicy Słońca. Naukowcy mają zamiar wykorzystać wyniki swoich ustaleń, aby lepiej przewidywać kosmiczną pogodę i skutki zachodzących tam zjawisk. Okazuje się jednak, że nawet jeśli naukowcy mogą ustalić, czy koronalny wyrzut masy jest skierowany w Ziemię, nie będą wiedzieli jaka jest jego siła i jakie potencjalne niebezpieczeństwo czyha na naszą planetę.

 

 

Źródła:

http://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=07&month=01&year=2014

http://www.infuture.ru/article/13325

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Ta cała maszyneria obcego

Ta cała maszyneria obcego pochodzenia krażąca w kronie słonecznej moim zdaniem takie rzeczy reguluje.

0
0
Portret użytkownika Kwintus

Brzmi to troche jak gdyby

Brzmi to troche jak gdyby jakaś inna inteligętna cywilizacją przybyła w samą porę, aby uratować nas przed cownięciem się w rozowju cywilizacyjnym o kilka dekad..., albo przynajmniej przed zagładą. 
Jak dla mnie intrygujące. 

0
0
Portret użytkownika monknsa

Hmm... ostatnio znalazłem na

Hmm... ostatnio znalazłem na forum zdjęcia i filmy z poprzednich lat , wrzucone przy okazji powtórzenia zjawiska w tym roku również.... chodzi o zbliżający się do słońca czarny okrąglutki dysk z takim jakby ogonem który dotyka przez pewien czas tarczy słońca stojąc w miejscu a po czasie po prostu się oddala, ale na filach wygląda to tak jak by to zjawisko dodatkowo "odganiało" od siebie cały ten słoneczny żar, tzn jak się zbliżało to na jego drodze plazma nazwijmy to rozstepywala sie.... może ma to jakiś związek z tym przekierowaniem CME ... ? sprawdzę po powrocie do domu daty czy się pokrywają i dam znać.

0
0

Skomentuj