Najsilniejszy rozbłysk na Słońcu od blisko dwóch lat, region 1990 wygenerował flare X4.9

Kategorie: 

Źródło:

Przed południem pisaliśmy o wzroście aktywności słonecznej, jednak nikt nie spodziewał się że będzie ona tak znaczna. Powracający region 1967 który otrzymał numerację 1990 wygenerował rozbłysk który osiągnął siłe X4.9

 

Flara powstała około drugiej w nocy czasu polskiego, całe zdarzenie trwało około 30 minut, podczas rozbłysku powstało również ogromne CME(koronalny wyrzut masy) który mimo tego że region znajduje się na wschodnim krańcu tarczy słonecznej w pewnej części dotrze do ziemskiej magnetosfery. Region który wygenrował tą flarę która jest zarazem trzecią co do wielkości w obecnym cyklu słonecznym, i największą od blisko dwóch lat pojawia się na tarczy słonecznej już trzeci raz od początku roku.

 

Wszystko wskazywało na to, iż tym razem po kolejnym pełnym obrocie wokół Słońca osłabł i nie będzie w stanie wygenerować tak silnego rozbłysku, jednak jak widać jest zupełnie inaczej. W najbliższym czasie można spodziewać się wysokiej aktywności słonecznej i być może kolejnego rozbłysku klasy X w dodatku w ciągu najbliższych godzin nad równikiem powinien pokazać się dawny region 1968, a rejon 1990 jeszcze w całości nie wyłonił się z za wschodniej krawędzi tarczy słonecznej.

 

Rozbłysk X4.9 z regionu 1990 oraz powstałe CME

 

 

Źródła:

http://solarham.net

http://www.swpc.noaa.gov

http://lasp.colorado.edu

http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika plejada

.........często trochę 

.........często trochę  obrywamy  ale  wygląda  na  to  że  aktywność Słońca spadła  do klasy C i M  .... jakby  się  uspokoiło  na  razie ...ciekawie  ustawiły  się  planety wewnętrzne Merkury  ,Wenus i Mars  w  jednej  lini ....a dwie  zewnętrzne Saturn i Jowisz  trochę  z boku   ale  z  tej  samej strony co  Ziemia  i planety  wewnętrzne ...  plamy również trochę straciły potencjał .

0
0
Portret użytkownika Franek

Przez tyle czasu słońce było

Przez tyle czasu słońce było spokojne, toteraz gdzieś ta energia musi znaleźć ujście Lol
Jak będzie na tyle silny że wrócimy do epoki kamienia łupanego to będzie bardzo ciekawe doświadczenie życiowe - zawalą się wszystkie potegi, i świat przetasuje się na nowo. 
ogrodwmiescie.pl

0
0
Portret użytkownika stanlej

OBY nie czekała nas tak

OBY nie czekała nas tak oczekiwana "apokalipsa" i powrót do epoki kamienia. Mozna się śmiać ale MY ziemianie nie mamy nawet 1setnej wyobrażenia co może się stać. Siła jaką generuje słońce jest przeogromnie nie wyobrażalna.Moze tylko postraszyło?????????

0
0
Portret użytkownika Michal93

Najsilniejszy rozbłysk, a nie

Najsilniejszy rozbłysk, a nie największy według mnie Wink Lekko CME pewnie Ziemia oberwie, czekam jeszcze co powiedzą specjaliści z NOAA. Wzrasta ilość wysokoenergetycznych protonów.

0
0

Skomentuj