Wzrost aktywności słonecznej, pojawił się nowy dużych obszarów region

Kategorie: 

Źródło:

Po dość długim czasie niskiej aktywności słonecznej, kiedy to promieniowanie przez całe dnie nie przekraczało poziomu C1 nastąpij dzisiaj dość znaczący wzrost aktywności. Nowy region oznaczony numerem 2321 wygenerował bardzo długi rozbłysk M1.16
 
 
 
 
 
To właśnie rejon o którym piszemy wyżej odpowiada za wzrost aktywności słonecznej, pojawił się on na tarczy słonecznej zaledwie wczoraj a już otrzymał klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta. Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych wygenerował rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M1.16. Flara była bardzo długa bo trwała blisko dwie godziny. Powstało również CME(koronalny wyrzut masy), jednak z racji usytuowania rejonu na tarczy słonecznej nie powinno być ono jeszcze geoefektywne.
 
 
Rozbłysk M1.1 z regionu 2321
 


 
 
Warto w najbliższych dniach przyglądnąć się temu regionowi, istnieje duże prawdopodobieństwo że czekają nas silniejsze rozbłyski z tego regionu. W tym momencie szanse na rozbłysk klasy M to 45% natomiast na klasę X 15%.
 
Region 2321 
 
Przyjrzyjmy się jeszcze dokładniej zdjęciom z satelity SDO na których przy powiększeniu regionu 2321 bardzo wyraźnie widać duże łuki magnetyczne za wschodnim horyzontem krańca tarczy słonecznej co może sugerować, że znajdują się tam jeszcze inne aktywne regiony. W najbliższych dniach zobaczymy czy coś jeszcze "wyłoni" się ze wschodu.
 
 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj