W Brazylii odkryto osadę pełną osób nietolerujących promieniowania słonecznego

Kategorie: 

Źródło:

Na wschodzie Brazylii odnaleziono osadę, w której aż 20 osób cierpi na nietolerancję promieniowania słonecznego. Naukowcy są zaskoczeni, że doszło do aż tylu przypadków chorobowych.

 

Medycyna nazywa ten syndrom skórą pergaminową - xeroderma pigmentosa. Jest to dziedziczna choroba skóry charakteryzująca się zwiększoną wrażliwością nawet na niewielkie dawki promieniowania UV. Choroba jest powodowana przez genetyczny defekt polimerazy DNA wpływający na pigmentację.

 

Jeśli ktoś ze skórą pergaminową bagatelizuje to schorzenie może zostać szybko poparzony przez Słońce i z dużym prawdopodobieństwem dostanie raka skóry. Oznacza to, że tacy nieszczęśnicy praktycznie nie mają możliwości utrzymania się z rolnictwa.

Skóra pergamnowa - xeroderma pigmentosum - foto: wikipedia

Naukowcy z Brazylii, którzy badali tą swoistą epidemią twierdzą, że takie mutacje występują zwykle raz na 100 lat. Fakt, że mieszka tam 20 takich osób to pogwałcenie prawideł statystyki.

 

Taką anomalię tłumaczy się częściowo chowem wsobnym, czyli faktem, że kilka rodzin, które założyły osadę musiało być nosicielami tego genu i dlatego nastąpiła kumulacja genów powodująca, że znacznie częściej rodzili się ludzie, którzy nie powinni dla swojego dobra oglądać światła słonecznego.

 

 

Na podstawie: DailyMail

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj