Tranzyt Księżyca na tle tarczy słonecznej

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Uważni obserwatorzy przekazów wysyłanych na Ziemię z solarnych obserwatoriów zauważyli dzisiaj zapewne niezwykłe wydarzenie. W pewnym momencie tarczę słoneczną przysłoniło jakieś ciało niebieskie.

 

Niektórzy byli pod dużym wrażeniem, bo nie spodziewali się zobaczyć takiego nieoczekiwanego zaćmienia. Od razu pojawiły się najdziwniejsze teorie na temat pochodzenia obiektu przysłaniającego Słońce z planetą X na czele. Tymczasem wytłumaczenie tego fenomenu jest bardzo proste, był to tak zwany tranzyt Księżyca.

To nietypowe zaćmienie można obserwować tylko z przestrzeni kosmicznej. Całe zjawisko trwało dzisiaj ponad 2,5 godziny. W szczytowym momencie 90% tarczy słonecznej zostało przykryte.

Inżynierowie z NASA nie są specjalnie zadowoleni, gdy do takiego tranzytu dochodzi, ponieważ urządzenia pokładowe SDO są zasilane przez baterie słoneczne, a podczas przysłonięcia większej części tarczy nie produkują aż tyle energii elektrycznej ile potrzeba dla prawidłowej pracy sondy. Jednak takich zdarzeń nie da się uniknąć i zdarzają się, co jakiś czas.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zecik szary

"Inżynierowie z NASA nie są

"Inżynierowie z NASA nie są specjalnie zadowoleni, gdy do takiego tranzytu dochodzi, ponieważ urządzenia pokładowe SDO są zasilane przez baterie słoneczne, a podczas przysłonięcia większej części tarczy nie produkują aż tyle energii elektrycznej ile potrzeba dla prawidłowej pracy sondy."
Byłbym delikatnie innego zdania Wink Dla nich to naturalne wytłumaczenie opcji on/off. Nie ma, nie działa, sorry: taki mamy klimat. Ale z drugiej strony...
Znając ich czelnosc to większą frajdę sprawia im stan rzeczy: półprawd i zjadaniu siebie na domysłach. Za dużo na Świecie sie dzieje by trzymac wszystkie sroki za ogon.
A tak na marginesie...Wierzycie, że kosmiczne ziemskie zabawki zasilane są tylko energią z baterii słonecznych? Wink

0
0

Skomentuj