Słabe CME oraz dziura koronalna spowodują kolejną burze magnetyczną

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu najbliższych kilku dni czeka nas kolejna burza geomagnetyczna podczas której nad naszym krajem po raz kolejny może pojawić się zorza polarna. 
 
 
 
 
 
Kilka dni temu od Słońca oderwała się spora ilość plazmy, jednak CME której powstało podczas tego zjawiska tylko lekko "zahaczy" naszą magnetosferą powodując prawdopodobnie burze geomagnetyczną na pozimie G1 czyli najsłabszą. Indeks planetrany Kp powinien wyniść 5. 
 
 
Prognoza CME

 
 
Praktycznie w momencie gdy CME będzie już przelatywać za naszą planetę do magnetosfery dotrze wiatr słonczeny z dwóch dziur koronalnych które w tym momencie znajdują się dokładnie na wprost Ziemi. Burza magnetyczna praktycznie nie zdąży się skończyć a już zacznie się następna. Tym razem ta druga może być już silniejsza na poziomie G2, jednak dokładnie będziemy wiedzieć kiedy wiatr słoneczny dotrze do naszej magntosfery. W sumie burza potrwa około trzech dni podczas których, może być możliwość zaobserwowania zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Najnowsze informacje będziemy podawać na naszym profilowym fb. 
 
 
Dziury koronalne na tarczy słonecznej 

 
 
 
Źródła:
http://services.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
https://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj