Rozpoczęła się burza geomagnetyczna, Słońce nadal spokojne.

Kategorie: 

Źródło:

Właśnie zaczyna docierać do nas strumień wiatru słonecznego pochodzącego z dziury koronalnej o którym pisaliśmy wczoraj. Dodatkowo dotarł również do naszej magnetosfery komponent plazmy z koronalnego wyrzutu masy (CME) który pierwotnie miał ominąć Ziemię. Bardzo dobrze i dokładnie widać to na wykresach, zaczęło się mniej więcej około godziny jedenastej naszego czasu.

 

Przewidywana wartość ideksu planetarnego Kp na najbliższe godziny jest w granicach 5 co może spowodować powstanie zórz polarnych na większych szerokościach geograficznych. Aktualne pomiary można znaleźć na naszej stronie w zakładce "Pomiary Słońca".

Ostatnio pisaliśmy że cisza na Słońcu dobiega końca jednak tak się nie stało plamy mimo tego iż przybierały na sile podobnie jak przez ostatnie miesiące, gdy tylko zbliżyły się do środka tarczy słonecznej zaczęły nagle tracić swój potencjał. Aktualnie odnotowano tylko kilka słabych rozbłysków klasy B. Na wschodzie znowu widać pojawiające się plamy ale można założyć, że sytuacja powtórzy się tak samo jak miało to miejsce z obecnymi aktywnymi rejonami, gdy znajdą się blisko środka tarczy prawdopodobnie "wyciszą" się. Jest to dziwne zachowanie na które naukowcy i astrofizycy nie mają jak dotąd odpowiedzi być może ma to związek z procesem przebiegunowania naszej gwiazdy i są teorie gdy proces ten dobiegnie końca aktywność Słońca wzrośnie i możliwy jest drugi szczyt 24 cyklu słonecznego. Czy tak będzie ? z pewnością dowiemy się tego w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

 

 

 

Źródła:

http://www.lmsal.com

http://solarham.net/

http://www.solarmonitor.org/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Fanka1

Jeżeli niczego sami nie

Jeżeli niczego sami nie kombinują, to i tak mogą się spodziewać jakiegoś kataklizmu. Trzęsienia ziemi są codziennie, wulkan Yellowstone niespokojny, dziwne dźwięki na wschodnim wybrzeżu nie wiadomo z jakiego powodu, o ISON też mogą nie wszystko mówić - nie wiadomo co ona ze sobą wlecze. Jakąś bombę mogą przywlec terroryści, ISON może nam spuścić na głowy jakieś zarazki. A rozbłysk coż ... może nastąpić, ma być to przebiegunowanie Słońca.

0
0

Skomentuj