Dwa rozbłyski klasy M, powrót regionu 2422

Kategorie: 

Źródło:

Po tygodniu bardzo niskiej aktywności słonecznej w ciągu ostatnich dwóch dni widać jej zdecydowany wzrost. Dwa rozbłyski M1.1 z regionu 2434 spowodowały, że aktywność wzrosła do średniego poziomu natomiast w najbliższych dniach powinniśmy oczekiwać dalszego jej wzrostu oraz silniejszych rozbłysków 
 
 
 
 
Przez blisko tydzień czasu na tarczy słonecznej znajdowała się zaledwie jedna mała plamka o klasyfikacji magnetycznej "Beta" a promieniowanie nie przekraczało poziomu B5 czasami spadając nawet do klasy A. Kilka dni temu pisaliśmy na naszym Fb profilu o możliwym wzroście aktywności słonecznej za sprawą regionu 2434 który pojawił się na wschodzie. Obecnie rejon ten posiada klasyfikację "Beta-Gamma" i powoli zwiększa swój obszar oraz potencjał. W ciągu ostatnich kilku godzin wygenerował dwie flary klasy M, zarówno jedna jak i druga osiągnęła siłe M1.1. Nie powstało CME(koronalny wyrzut masy), jednak ze względu na obecne położenie regionu na tarczy słonecznej i tak minęłoby ono naszą magnetosferę. Region 2434 znajdzie się w pozycji geoefektywnej jutro wieczorem i od tego momentu przez cztery dni każdy ewenetualny rozbłysk będzie skierowany w stronę Ziemi.
 
 
Rozbłyski M1.1 oraz region 2434





 
 
Nadchodzący wzrost aktywności słonecznej nie jest spowodowany tylko rosnąca aktywnością rejonu 2434. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin na wschodzie pojawią się dwa aktywne rejony, jeden nowy oraz dawny 2422 który podczas ostatniego "pobytu" na widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej wygenerował ponad dziesięć rozbłysków klasy M. Patrząc na zdjęcia z satelity Stereo w ciągu ostatniego tygodnia widać, że region ten powinien wciąż być aktywny. W najbliższych dniach przekonamy się jak bardzo wzrośnie aktywność słoneczna i jak silne czekają nas rozbłyski.
 
 
Zdjęcia z satelity STEREO przedstawiające zbliżające się do krawędzi dwa regiony



 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj