Trwa bardzo silna burza magnetyczna, zorza polarna pojawiła się nad Polską

Kategorie: 

Źródło:

Od kilku godzin trwa silna burza geomagnetyczna o czym informowaliśmy na naszym Fb, jednak przed chwilą indeks planetarny Kp sięgnął poziomu -9 co odpowiada burzy G5 czyli najsilniejszej z możliwych, natomiast zorza polarna pojawiła się już na terenie naszego kraju
 
 
 
 
Burza która trwa teraz jest wynikiem dotarcia do ziemskiej magnetosfery wiatru słonecznego z dwóch dziur koronalnych które dwa dni wcześniej znajdowały się na śrdoku tarczy słonecznej. Kolejny raz widzimy jak agencje zarówno NOAA jak i NASA pomyliły się w obliczeniach, prognozowali oni bowiem burze na poziomie G1(Kp5) natomiast przez kilka godzin indeks planetarny oscylował w granicach 6+ po czym nagle wywindował swoją wartość do az -9. Burza potrwa jeszcze kilka godzin i zorza będzie widzialna z Polski. Największe szanse mają mieszkańcy północnych terenów naszego kraju, jednak przy tak nieprzewidywalnej burzy może się zdarzyć, że zorza pojawi się daleko w głąb kraju.
 
 
 
Indeks planetarny Kp, aktualny zasięg zorzy polarnej oraz pole magnetyczne Ziemi
 

 
 
 
Źródła:
http://services.swpc.noaa.gov
http://spacew.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika et

Nie przewiduję wystąpienia

Nie przewiduję wystąpienia zórz na skutek "wiatru słonecznego". Grawitacja Słońca nie dopuszcza /moim zdaniem/ do wydostania się stamtąd jakiejkolwiek materii a wiatrem słonecznym mają być rzekome jej cząstki.

0
0

Skomentuj