Bezpośredni rozbłysk X1.6 z regionu 2158

Kategorie: 

Źródło:

Tak jak przewidywaliśmy wczoraj z aktywnego regionu oznaczonego numerem 2158 powstał rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe X1.6 i był skierowany bezpośrednio w kierunku Ziemi.

 

Dzisiejszy rozbłysk klasy X jest pierwszym takim zjawiskiem od jedenastego czerwca bieżącego roku. Region z którego powstał rozbłysk jest usytuowany praktycznie na samym środku tarczy słonecznej co będzie skutkowało burzą geomagnetyczną za około dwa dni. Rozbłysk był długi trwał w sumie ponad godzinę,  powstało również duże CME(koronalny wyrzut masy) które z racji usytuowania rejonu na tarczy słonecznej bez wątpienia dotrze do ziemskiej magnetosfery. Chmura cząsteczek plazmy pędzi w kierunku Ziemi z prędkością 3750km/s, agencja NOAA ogłosiła zakłócenia radiowe na poziomie S3.

 

Rozbłysk X1.6

<

 

 

Koronalny wyrzut masy skierowany w stronę Ziemi

<

 

Region 2158 od ostatniego rozbłysku M4.5 był bardzo spokojny i wydawało się, że nie wytworzy już tak dużej flary. Jednak z najnowszych dzisiejszych danych wynikało że zarówno on jak i rejon 2157 ponownie przybrały zarówno na rozmiarze jak i sile co widać w przypadku tego pierwszego przełożyło się na bardzo silny rozbłysk. Po raz kolejny zaczyna potwierdzać się hipoteza o tzw. "drugim maksimum słonecznym", którego będziemy świadkami w ostatnich miesiącach bieżącego roku. 

 

W najbliższym czasie czekają nas dwie burze geomagnetyczne, pierwsza powinna zacząć się jutro w nocy polskiego czasu natomiast druga za około trzy dni i będzie zdecydowanie większa od pierwszej. Istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się zórz polarnych na terenie naszego kraju, jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce poinformujemy o tym zdarzeniu.

 

Aktywny region 2157

 

Aktywny region 2158

 

 

 

Źródła:

http://www.solarham.net

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://sdo.gsfc.nasa.gov

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

Jeżeli zbiegną się dwa CME to

Jeżeli zbiegną się dwa CME to będzie większa chwilami pewnie będzie Kp9 więc zorza w większości polski powinna być widoczna, tylko jak zawszę dowiemy się jak plazma uderzy w ACE jaką będzie mieć polaryzację Smile

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika b@ron

Anakin...myślę że uderzenie

Anakin...myślę że uderzenie takiej burzy, satelita raczej wytrzyma, ewentualnie ją wyłączą (jeśli jest taka możliwość) ale wtedy też się nie dowiemy, warunki pogodowedo obserwacji zorzy, też nie są optymistyczne.
ps. konieczna ta CAPTCHA dla zalogowanych ?

0
0
Portret użytkownika Anakin

ACE nie wyłączą bo ona nie

ACE nie wyłączą bo ona nie takie rzeczy przetrzyma Wink co do zorzy to fakt pogoda jak pod psem dzisiaj zobaczymy co jutro wieczorem, a CAPTCHA to już admin musi zrobić.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika re

Pogłaszcze nas trochę po

Pogłaszcze nas trochę po lewej grzywce, patrząc na kierunek i miejsce wyrzutu.
Pozdrawiam

0
0
Portret użytkownika Anakin

Zobaczymy do czego te plamy

Zobaczymy do czego te plamy są jeszcze zdolne 2157 jeszcze niczego nie pokazała, a powracają kolejne aktywne regiony.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Anakin

Pojawiają się pierwsze

Pojawiają się pierwsze zdjęcia CME, jest ogromne i porusza się bardzo szybko tak jak pisałem miało miejsce tzw. full-halo duża część plazmy zmierza w kierunku Ziemi. W dodatku bardzo szybko poruszająca się chmura plazmy z dzisiejszego rozbłysku powinna zbiec się w czasie z wcześniejszym CME z rozbłysku M4.5 szykuje się duża burza geomagnetyczna pomiędzy piątkiem a sobotą.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika b@ron

jednak walneło, i to

jednak walneło, i to centralnie...routery adsl na czas burzy powinno się wyłączyć jako że najczęściej spalenie takiego routera następuje nie poprzez sieć zasilającą a właśnie telefoniczną, do której wpinane są właściwie na żywca, co skutkuje niską odpornością na przepięcia.

0
0
Portret użytkownika Anakin

No rypnęło porządnie sam

No rypnęło porządnie sam jestem zaskoczony, według najnowżych informacji było full-halo CME, szykuje się wielka burza może nawet G5 trzeba poczekać na zdjęcia z koronografów jak będą to wrzucę.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj