W weekend czeka nas bardzo silna burza geomagnetyczna

Kategorie: 

Źródło:

Między piątkiem a sobotą czeka nas silna burza geomagnetyczna po dotarciu do ziemi koronalnych wyrzutów masy z ostatnich dwóch rozbłysków słonecznych M4.5 oraz X1.6
 
 
 
Wiele wskazuje na to, że CME(koronalny wyrzut masy) powstały podczas wczorajszego rozbłysku X1.6 może dogonić wcześniejszy i tym samym spotęgować siłe burzy geomagnetycznej. CME z wczorajszego rozbłysku pędzi z ogromną prędkością 3750km/s i według ostatnich prognoz ma dotrzeć do ziemskiej magnetosfery w piątek po południu lub wieczorem. Wiatr słoneczny może dochodzić nawet do 900km/s a warto zaznaczyć, że tak dużej prędkości wiatru nie było od blisko dwóch lat.
 
Prognoza burzy geomagnetycznej

 
 
Od wczoraj rośnie liczba protonów zarówno nisko jak i wysoko energetycznych co tylko potwierdza, że CME było skierowane w stronę naszej planety. Powstało tak zwane full-halo CME wyrzut masy był ogromny i duża jej część trafi w Ziemie. Prognozy mówią o burzy geomagnetycznej na poziomie G3-G4 w pięcio stopniowej skali.
 
Wyrzut plazmy ze Słońca oraz poziom protonów 
 
Przy tak dużej sile burzy indeks planetarny Kp może przekroczyć próg 8 a przypomnijmy, że na północy naszego kraju zorza polarna jest już widoczna gdy indeks Kp wynosi 6.
Najnowższe prognozy mówią o 10 procentowej szansie na zorze polarną w niskich szerokościach geograficznych są to miasta takie jak: Wiedeń, Kijów, Bratysława, Praga.
Blisko 60 procent szans na zorze polarną na średnich szerokościach geograficznych są to miasta: Warszawa, Poznań, Berlin, Amsterdam, Bruksela.
Natomiast dla wysokich szerokości geograficznych jest aż 90 procent są to głównie miasta skandynawskie oraz na Wyspach Brytyjskich, natomiast z polskich miast: Gdańsk, Olsztyn, Szczecin, Białystok
Bardzo ważną rzeczą jest obserwowanie indeksu planetarnego Kp, jest to możliwe na naszej stronie w zakładce pomiary. Jest on uaktualniany co piętnaście minut, istnieje duża szansa na zobaczenie tego niecodziennego zjawiska w naszym kraju w nadchodzący weekend. Oczywiście jeżeli takie zdarzenie będzie miało miejsce poinformujemy o tym.
 
Aktualna wartość indeksu planetarnego Kp


 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Lukasz Klups

Witam,   Byłem na północy

Witam,
 
Byłem na północy Szwecji w nocy z piątku na sobote (wysokść Trondheim)...i widziałęm piękne zorze. Warto byłe jechać te kilometry Wink Pierwsze zorze zauważyłem jakieś 100km za Sztokholmem około 21 godziny. Później bylo coraz lepiej Wink

Pozdrawiam wszystkich.

0
0
Portret użytkownika Agnieszka

Witam, proszę o odpowiedź

Witam, proszę o odpowiedź jaki ma to wpływ na człowieka, oraz ludzi z rozrusznikiem serca. Co może się wydarzyć... Śledzę stronę od niedawna i nie wszystko potrafię zrozumieć gdyż strach mnie ogarnia, dlatego liczę ns Waszą pomoc i wiedzę.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Każdy człowiek regauje

Każdy człowiek regauje inaczej, są osoboy które podczas burz geomagnetycznych odczuwają: zmęczneie, osłabienie organizmu, senność, zawroty głowy czy problemy z błędnikiem. Jeżeli chodzi o rozruszniki serca to jeszcze nie spotkałem się osobiście z opinią żeby mogło to im zaszkodzić.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Anakin

Zgadza się znam tę stronkę

Zgadza się znam tę stronkę jest świetna. Fakt pogoda się poprawiła zobaczymy co będzie się działo gdy uderzy główne CME za kilka godzin. Przy ewentualnym Kp 8 co jest możliwe to cała Polska złapię się na zorze Biggrin Trzeba wziąść pod uwagę że indeks Kp jest strasznie zmienny i zmienia się praktycznie co piętnaście minut, później napiszę o tym dokładnie w art.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika darmi

No wlasnie obserwuje i

No wlasnie obserwuje i próbuje sobie wytlumaczyc tą zmienność kp.
Napisz prosze czy należy wyłączyć routery ? :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

0
0
Portret użytkownika Anakin

Tak jak napisał Baron rautery

Tak jak napisał Baron rautery ADSL są najbardziej narażone, chociaż nie będzie to burza G5, ale jak to mówią ostrożność trzeba zachować. Jak tylko uderzy w magnetosferę czoło CME napiszę art. i wyjaśnie dokładnie jak odczytywać indeks Kp i patrzyć na wskaźniki Bz oraz Bt żeby można było zauważyć zorzę polarną.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj