Aktualizacja sytuacji na Słońcu.

Kategorie: 

Źródło:

Po kilku dniach dość nieoczekiwanego, ale znaczącego wzrostu aktywności słonecznej sytuacja wydaję się uspokajać. Dwa bardzo aktywne rejony 1861 i 1865 są stabilne. Pierwszy stracił strukturę magnetyczną beta-gamma-delta na rzecz beta-gamma, jednak wciąż jest w stanie generować rozbłyski klasy M, natomiast region 1865 zachował swoją strukturę i nie można stamtąd wykluczyć nawet rozbłysków klasy X.

 

Na północnym wschodzie tarczy pojawiła się nowa aktywna grupa plam oznaczona numerem 1869 i już wygenerowała kilka flar klasy C. Można zauważyć że jej potencjał rośnie. Jej struktura magnetyczna to aktualnie beta jednak lada moment może zmienić się na beta-gamma. Już w tej chwili jest ona w stanie generować rozbłyski klasy M. W momencie pisania tego artykułu miał miejsce rozbłysk C8.0 z plamy 1865 więc jak widać plamy te nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i w każdej chwili może czekać nas kolejna faza dużej aktywności.

Na powyższym zdjęciu można zobaczyć wspomniany rozbłysk C8.0

Wciąż w ciągu najbliższych kilku dni instnieje dość spore prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysku klasy M a nawet klasy X, zobaczymy jak rozwinie się potencjał plamy 1869 gdy będzie przesuwać się w stronę środka tarczy słonecznej.

 

 

 

Źródła:

http://solarham.net/

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.solarmonitor.org/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj