Jutro czeka nas burza geomagnetyczna, region 2673

Kategorie: 

Źródło:

Podczas wczorajszych rozbłysków klasy M z rejonu 2673 doszło do dużego koronalnego wyrzutu masy(CME), które w pewnym stopniu jest skierowane w stronę naszej planety. Jutro czeka nas burza geomagnetyczna oraz możliwość obserwacji zorzy polarnej
 
 
 
 
 
 
 
Podczas najsilniejszej flary jak dotąd z regionu 2673 powstało CME(koronalny wyrzut masy), którego część leci w naszą stronę. Plazma została wyrzuca w przestrzeń kosmiczną z prędkością blisko 1500km/s. Już w nocy mogliśmy spekulować, że plazma jest skierowana w naszą stronę ze względu na burze radiacyjną jaka ma miejsce. W tym momencie ilość protonów wciąż rośnie i aktualnie poziom burzy to S2. Warto tutaj zauważyć, że tak silnej burzy radiacyjnej nie mieliśmy od kilku lat. 
Jutro czeka nas burza geomagnetyczna, jednak na tą chwilę ciężko przewidzieć jej siłę, musimy czekać aż plazma dotrze do satelity ACE, jednak według prognoz może to być G3 co sugeruje możliwość pojawienia się zorzy polarnej w naszym kraju. Jedynym problemem podczas obserwacji może okazać się zachmurzenie które zalega nad naszym krajem. 
 
 
 
Koronalny wyrzut masy oraz burza radiacyjna 
 
Wciąż należy zwracać uwagę na rejon 2673, który dzisiaj jest jeszcze w pozycji geoefektywnej a więc każdy rozbłysk z jego obrębu jest skierowany w naszą stronę, dodatkowo jutro przy silnych flarach będzie podobnie. Aktualnie szanse na rozbłyski zarówno klasy M jak i X są wysokie odpowiednio 75% oraz 20%. 
 
 
 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
https://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj