Listopad 2016

Samopoczucie ludzi podczas burz geoamgnetycznych

Narządy wewnętrzne człowieka pracują w pewnym rytmie. Ma go i serce i wątroba i układ nerwowy. Częstotliwość zwana również rezonansem Schumanna jest zakłócana w momencie silnej burzy magnetycznej. Trwa to krótko, ale nie pozostaje bez wpływu na nasze organizmy
 
 
 
 
Najlżejszą dolegliwością w wyniku zjawisk tego typu może być rozdrażnienie. Często dochodzi też do migrenowych bólów głowy, spowodowanych oddziaływaniem na nasz układ nerwowy.
 
Wiadomo, że w trakcie burz magnetycznych dochodzi do eskalacji przypadków zasłabnięć i kłopotów sercowych. Niektórzy są mniej wrażliwi na tego typu fenomeny, ale inni odczuwają skutki nawet przed dotarciem do ziemskiej magnetosfery pierwszego naporu plazmy. Dzieje się tak, dlatego, że emisje promieniowania rentgenowskiego docierają w 8 minut tak jak fotony i niektórzy to odczuwają.
 
Pamiętajmy również o tym, że jesteśmy otoczeni innymi źródłami emitującymi pole magnetyczne i to również nie pozostaje bez wpływu na nasze organizmy. Warto czasami oddalić się od urządzeń elektronicznych, udać się na spacer i starać się zmienić tryb życia tak, aby nie przeładowywać organizmu bodźcami magnetycznymi.
 
 
Źródło:
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/wplyw-burz-magnetycznych-samopoczucie-ludzi


Jutro czeka nas burza geomagnetyczna

Prawdopodobnie jutro w nocy czeka nas burza geomagnetyczna spowodowana dotraciem do naszej magnetosfery wiatru słonecznego pochodzącego z dziury koronalnej, która znajduję się dokładnie na środku tarczy słonecznej. 
 
 
 
 
 
Według wstępnych prognoz burza ta nie będzie silna, agencję NOAA oraz NASA szacują siłe burzy na poziomie G1/G2, co daje szanse na pojawienie się zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Warto zauważyć, że dziura o której mowa jest dość dużych rozmiarów, więc niewykluczone jest, że siła burzy która nas czeka będzie nieco większa niż jest to prognozowane. 
 
 
 
Dziura koronalna na Słońcu


 
 
Podczas trwania burzy osoby wraźliwe na jej działanie mogą czuć się źle. Mogą wystąpić u nich bóle głowy, złe samopoczucie, rodrażnienie, zmęczenie czy też problemy z błędnikiem. Jeżeli pojawi się szansa na zobaczenie zorzy polarnej z terenów naszego kraju poinformujemy o tym w trakcie trwania burzy. 
 
 
 
 
 
Źródła:
https://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
https://stereodata.nascom.nasa.gov


Aktualizacja sytuacji na Słońcu

Od dłuższego czasu na naszej dziennej gwieździe wciąż panuje względny spokój, notujemy praktycznie brak żadnych rozbłysków a aktywne regiony które od czasu do czasu pojawiają się na tarczy słonecznej, nie są w stanie wygenerować nawet słabego rozbłysku klasy C 
 
 
 
 
Od czasu oderwania się od korony słonecznej plazmy, która spowodowała tylko słabą burzę goemagnetyczną na Ziemii praktycznie panuje spokój. Aktualnie na tarczy słonecznej znajdują się dwa rejony, które jednak nie są rozbudowane na tyle by wygenerować jakikolwiek silnejszy rozbłysk. Promieniowanie również utrzymuje się na bardzo niskim poziomie bardzo rzadko przekraczjąc strefę B.
 
 
Aktualny wygląd taraczy słonecznej
  
 
Dodatkowo, nie widać w tym momencie żadnej większej dziury koronalnej która mogłaby zapewnić burze geomagnetyczną na Ziemii. Wszystko wskazuje na to, że na kolejną szansę pojawienia się zorzy polarnej w naszym kraju przyjdzie nam jeszcze troszkę poczekać. Nie mniej jednak, jeszcze w tym roku będziemy mieli nie jedną taką szanę. 
 
 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov/
https://www.spaceweatherlive.com/
http://sdo.gsfc.nasa.gov/


Czeka nas słaba burza geomagnetczyna

Dzisiaj wieczorem lub w nocy czeka nas burza magnetyczna, która według prognoza ma osiagnąć siłę maksymalnie G2
 
 
 
 
 
 
Burza będzie skutkiem dotarcia do ziemksiej magnetosfery plazmy, która w sobotę oderwała się od naszej dziennej gwiazdy. Tak jak informowaliśmy na naszym profilu fb. wstęga plazmy nie znajdowała się w momenicu oderwania na środku tarczy słonecznej, dlatego ma dotrzeć do nas w mniejszej ilości. 
 
 
 
 
Prognoza dotarcia so Ziemii plazmy 
 


 
Prognozy agencji zarówno NOAA jak i NASA mówią o sile burze na poziomie G1-G2, jednak pry tak dużej protuberancji jaka miała miejsce nie jest wykluczone, że siła burzy będzie większa. W momencie gdy plazma dotrze do magnetosfery będziemy mogli zdecydownie więcej powiedzieć o spodziewanej sile burzy, a co za tym idzie czy będzie istniała szansa na pojawienie się zorzy polarnej. 
 
 
Sobotnia proteberancja na Słońcu

 
 
 
Źródła:
http://iswa.gsfc.nasa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.noaa.gov