Grudzień 2015

Duży wyrzut plazmy z wczorajszego rozbłysku spowoduje burze geomagnetyczną na Ziemi, duża szansa na pojawienie się zorzy polarnej w Polsce

Wczoraj w godzinach popołudniowych aktywny region oznaczony numerem 2473 wygenerował flarę M1.8. Rozbłysk był bardzo długi podczas którego powstało dużych rozmiarów CME(koronalny wyrzut masy) skierowany w stronę naszej planety
 
 
 
 
 
 
Jak dobrze wiemy rozbłysk klasy M a szczególnie M1 nie należy do bardzo silnych, jednak ze względu na jego czas trwania (1,5h) powstało dużych rozmiarów CME(koronalny wyrzut masy, którego znaczna część skierowana jest w stronę naszej planety. Plazma pędzie w kierunku Ziemi z prędkością blisko 1100km/s i powinna dotrzeć do naszej magetosfery jutro w godzinach wieczornych z marginesem błędu +/- 7h.
 
 
Rozbłysk M1.8 z rejonu 2473 oraz powstałe CME
 
 
Według najnowszych prognoz agencji NOAA burza ma osiągnąć siłe na poziomie G3 co oznacza, że indeks planetarny Kp może przekroczyć poziom 7 a być może i więcej. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo na pojawienie się zórz polarnych w naszym kraju. Dodatkowo prognozy pogody na jutrzejszy wieczór oraz noc są sprzyjające dla większości Polski. Jutro na naszym profilu Fb będą pojawiać się informacje na bieżąco dotyczące burzy oraz możliwości pojawienia się zorzy polarnej.
 
 
Prognoza dotarcia plazmy do ziemskiej magnetosfery


 
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov


Rozbłysk M4.7 z regionu 2473

Kilka dni temu pisaliśmy o możliwości wzrostu aktywności słonecznej, jak się okazuje na potwierdzenie tego nie musieliśmy wcale długo czekać. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin mieliśmy już czetery rozbłyski klasy M z największym przed chwilą M4.7 z rejonu 2473

Dwa aktywne regiony 2472 oraz 2473 znajdujące się po wschodniej stronie tarczy słonecznej posiadają strukturę magnetyczną zdolną do wyprodukoawania flar nawet klasy X. Do tej pory mieliśmy cztery rozbłyski klasy M kolejno M2.8, M1.1, M1.6 oraz M4.7. Warto zaznaczyć, że ten ostatni jest największym w ciągu ostatnich miesięcy.

 

Rozbłysk M4.6 z rejonu 2473

 

Rozbłysk był długi wiec prawdopodobnie powstanie CME(koronalny wyrzut masy), które jednak powinno ominąć naszą magnetosferę ze względu na usytuowanie rejonu na tarczy słonecznej. Region 2473 w ciągu ostatniu klkunastu godzin zdecydowanie zwiększył swój rozmiar oraz potencjał i już otrzymał klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" Nad nim znajduje się region 2472 który również posiada potencjał do generowania silnych rozbłysków. W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się kolejnych flar być może nawet klasy X.

 

Aktywne regiony 2472 oraz 2473

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam wszystkim dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń i w szczególności takich widoków.

 

Wesołych Świąt !!

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov/rt_plots/xray_1m.html

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

 


Trwa silna burza geomagnetyczna, zorza polarna może pojawić się również w Polsce

Od wczesnych godzin porannych trwa dość silna burza geomagnetyczna która przed chwilą osiągnęła siłe G3, indeks planetarny Kp zbliżył się do poziomu 7 co sugeruje możliwość obserwacji zorzy polarnej na terenie naszego kraju
 
 
 
 
 
Burza którą obserwujemy jest skutkiem dotarcia do ziemskiej magnetosfery dwóch CME(koronalny wyrzut masy) z rozbłysków zaledwie klasy C które miały miejsce trzy dni temu. Rozbłyski nie były silne, jednak były długi co spowodowało powstanie sporych rozmiarów CME które właśnie dotrało do naszej magetosfery. Burza zaczęła się ostatniej nocy i trwa nadal, nad ranem indeks Kp wzrósł na chwilę do poziomu 6+, jednak wtedy w Polsce już było jasno i obserwacja zorzy polarnej nie była możliwa. W tym momencie indeks Kp wynosi 7 co jest równe z silną burza magnetyczną G3. Przy takim wskaźniku jest szansa na pojawienie się zorzy polarnej w Polsce zarówno teraz jak i w najbliższych godzinach, ponieważ burza potrwa przynajmniej do rana.
 
 
Wskaźniki pola magnetycznego Ziemi

 
 
 
Wczoraj tuż za wschodnią krawędzią tarczy słonecznej miał miejsce silny rozbłysk prawdopodobnie klasy X połączony z dużym wyrzutem masy. Aktywny region odpowiedzialny za tą flarę pojawi się na widocznej stronie tarczy słonecznej w ciągu najbliższych kilku godzin co może zwiastować wzrost aktywności słonecznej w najbliższych dniach
 
 
Rozbłysk oraz CME po drugiej stronie Słońca


 
 
 
 
Źródła:
http://spacew.com
http://swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com/


Czy Słońce wkracza w kolejne minimum swojej aktywności ?

Przez ostatnie blisko sześć tygodni aktywność słoneczna utrzymuje się na dość niskim poziomie i wielu z nas zastanawia się czy nadchodzi już kolejne minimum słoneczne. Z pewnością możemy stwierdzić, że okres maksimum mamy już za sobą, jednak do minimum jeszacze trochę brakuje.
 
 
 
 
Według naszych obliczeń i obserwacji Słońca wynika, że minimum zacznie się w najbliższych kilku misiącach prawdopodbnie kwiecień-maj a być może troszkę później. Zdecydowanie słabsza aktywność naszej dziennej gwiazda, słabsze rozbłyski oraz coraz większa ilość dziur koronalnych potwierdzają, że czeka nas minimum słoneczne. Warto dodać, że jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy może pojawić się większy i aktywny rejon produkujący silne rozbłyski, jednak takie przypadki będą już na pewno rzadsze niż dotychczas a z biegiem czasu będą jeszcze bardziej maleć.
 
Ostatnia aktywność słoneczna

 
Na powyższym wykresie widać wyraźnie jak niska jest ostatnio aktywność słoneczna, tylko z pojedynczymi średnimi rozbłyskami klasy C. Tak jest już od pewnego czasu i próżno doszukiwać się rozbłysku klasy M a co dopiero klasy X. W najbliższych dniach, jednak możemy doświadczyć lekkiego wzrostu aktywności za sprawą nowo pojawiających się regionów na wschodniej krawędzi tarczy słoneczej. Jeżeli rejony będą zwiększać potencjał i aktywność na pewno pojawi się o tym stosowna informacja na naszej stronie oraz profilu Fb.