luty 2014

Trwa silna burza geomagnetyczna po rozbłysku klasy X, możliwe zorze polarne w Polsce

Dzisiaj w godzinach popołudniowych dotarło do naszej magnetosfery CME(koronalny wyrzut masy) z przedwczorajszego rozbłysku klasy X na Słońcu.

 

Pierwsze progonzy astrofizyków zarówno z NOAA jak i NASA mówiły, że burza ma być słaba i osiągnąć najwyżej poziom G1, jednak jak ostatnio ma to miejsce pomylili się znowu. Burza jest już zdecydowanie silniejsza a w dodatku cały czas przybiera na sile. Obecnie indeks planetarny Kp wynosi 6+ a najnowsze prognozy mówią o możliwym wzroście nawet do 8.

 

Przypomnijmy że przy Kp7 można już wypatrywać zorzy polarnej na północy naszego kraju. W tym momencie prędkość wiatru słonecznego oscyluję w granicy 500km/s, ale powinna jeszcze wzrosnąć. Podczas uderzenia cząsteczek plazmy w naszą magnetosferę liczba protonów wyniosła w pewnym momencie około 80p/cm3. Burza z pewnością potrwa jeszcze kilka godzin i jeżeli prognozy sprawdzą się możemy mieć bardzo ładny spektakl nawet na naszym niebie.

 

Elektrony, magnetogram oraz protony

Indeks planetarny Kp

Aktualny zasięg zorzy polarnej na półkuli północnej

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net


Najsilniejszy rozbłysk na Słońcu od blisko dwóch lat, region 1990 wygenerował flare X4.9

Przed południem pisaliśmy o wzroście aktywności słonecznej, jednak nikt nie spodziewał się że będzie ona tak znaczna. Powracający region 1967 który otrzymał numerację 1990 wygenerował rozbłysk który osiągnął siłe X4.9

 

Flara powstała około drugiej w nocy czasu polskiego, całe zdarzenie trwało około 30 minut, podczas rozbłysku powstało również ogromne CME(koronalny wyrzut masy) który mimo tego że region znajduje się na wschodnim krańcu tarczy słonecznej w pewnej części dotrze do ziemskiej magnetosfery. Region który wygenrował tą flarę która jest zarazem trzecią co do wielkości w obecnym cyklu słonecznym, i największą od blisko dwóch lat pojawia się na tarczy słonecznej już trzeci raz od początku roku.

 

Wszystko wskazywało na to, iż tym razem po kolejnym pełnym obrocie wokół Słońca osłabł i nie będzie w stanie wygenerować tak silnego rozbłysku, jednak jak widać jest zupełnie inaczej. W najbliższym czasie można spodziewać się wysokiej aktywności słonecznej i być może kolejnego rozbłysku klasy X w dodatku w ciągu najbliższych godzin nad równikiem powinien pokazać się dawny region 1968, a rejon 1990 jeszcze w całości nie wyłonił się z za wschodniej krawędzi tarczy słonecznej.

 

Rozbłysk X4.9 z regionu 1990 oraz powstałe CME

 

 

Źródła:

http://solarham.net

http://www.swpc.noaa.gov

http://lasp.colorado.edu

http://www.spaceweatherlive.com


Wzrasta aktywność słoneczna, powracają aktywne regiony

Po kilku dniach słabszej aktywności słonecznej wszystko wskazuję na to, że w najbliższym czasie czeka nas kolejny jej wzrost

 

Po wschodniej stronie tarczy słonecznej zaczynają pokazywać się dawne aktywne regiony które już drugi raz przetrwały pełny obrót wokół Słońca. Mowa tutaj o regionach 1967 oraz 1968. Zarówno pierwszy jak i drugi rejon nie wyłonił sie jeszcze za wschodniej krawędzi naszej gwiazdy a już dawny region 1967 wyprodukował dwa rozbłyski klasy M. Wczoraj rano M1.1 i dzisiaj  M1.2.

 

Pozostałe regiony znajdujące się obecnie na tarczy słonecznej mimo iż przybierają zarówno na sile jak i rozmiarze pozostają stabilne. Region 1982 wciąż posiada strukturę magnetyczną beta-gamma jednak do dzisiaj nie wygenerował żadnego znaczącego rozbłysku. Dopiero kilkanaście minut po rozbłysku z wschodzącej plamy wygenerował rozbłysk M1.3. W najbliższych dniach przekonamy się w jakiej "kondycji" powrócą regiony 1967 oraz 1968 i czego możemy się po nich spodziewać, na razie ciężko jest przewidzieć jak będą się zachowywać.

 

Rozbłysk M1.2 oraz powracający region 1967

Rozbłysk M1.3 z regionu 1982

 

Aktywny region 1982

Aktualna aktywność słoneczna oraz rozmieszczenie plam na tarczy słonecznej

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://www.lmsal.com


Rozbłysk M3.0 oraz CME z regionu 1976

Dzisiaj w godzinach porannych z zachodzącego regionu oznaczonego numerem 1976 doszło do rozbłysku który osiągnął maskymalną siłe M3.0
 
Podczas rozbłysku powstału również bardzo duże CME(koronalny wyrzut masy) mimo iż region znajduję się już daleko na zachodzie to jednak podczas rozbłysku powstało tzw. full halo CME co oznacza, iż część naładowanych cząsteczek plazmy może w najbliższym czasie dotrzeć do naszej magnetosfery i będzie czekać nas kolejna burza. Kolejny aktywny region który powoli zbliża się do środka tarczy słonecznej czyli 1982 jak na razie wciąż jest spokojny, wczoraj wygenerował zaledwie rozbłysk C4.4. W najbliższym czasie tak jak pisaliśmy wczoraj może dojść do zwiększenia aktywności słonecznej jednak to powinno mieć miejesce dopiero pod koniec tygodnia. Od wczoraj wciąż trwa silna burza geomagentyczna indeks planetarny Kp już trzeci raz osiągnął od wczoraj poziom przynajmniej 6 co odpowiada sile burzy G2.Według jednej ze stacji pomiarowych indeks Kp w pewnym momencie wyniósł dzisiaj nawet 8 co oznaczna już bardzo silną burzę G4. W sobotę według prognoz NASA i NOAA czeka nas kolejna duża burza geomagnetyczna spowodowana oderwaniem się plazmy od korony Słońca.
 
Rozbłysk M3.0 z regionu 1976




Aktywny region 1982



Indeks planetarny Kp

Magnetometr oraz aktualny zasięg zorzy polarnej


 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.spacew.com
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com


Chwilowe uspokojenie sytuacji na Słońcu

Po dość długim czasie wysokiej aktywności słonecznej, która jednak nie przyniosła żadnego rozbłysku klasy X nastąpiło chwilowe uspokojenie
 
 
Aktywne regiony które jeszcze kilka dni temu produkowały rozbłyski klasy M odsunęły się już daleko na zachód, jednak po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawiły się nowe które szybko przybierają na sile jak i powiększają zarówno swój rozmiar oraz strukturę magnetyczną. Jak na razie jednak panuje spokój, praktycznie brak żadnych większych rozbłysków z nowych rejonów za wyjątkiem średnich rozbłysków klasy C. Najgroźniejszym aktualnie regionem wydaje się być rejon oznaczony numerem 1982 który w tym momencie posiada strukturę magnetyczną beta-gamma, jednak w każdej chwili może zmienić ją na beta-gamma-delta. Po wschodniej nie widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej powstają nowe regiony oraz szykują się do powrotu znane nam dobrze plamy 1967 oraz 1968 którę według zdjęć z satelity STEREO B wyglądają jakby praktycznie w ogóle nie straciły swojego potencjału. Pod koniec tygodnia pojawią się na wschodzie i wtedy powinien nas czekać kolejny już w tym roku wzrost aktywności słonecznej.
 
Aktywne regiony na wschodzie

Aktywny region 1982 posiadający klasyfikacje magnetyczną beta-gamma



Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego





Rozkład plam na całym Słońcu

 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.lmsal.com
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
 


Trwa silna burza geomagnetyczna

Od kilku godzin trwa silna burza geomagnetyczna która została spowodowana prawdopodobnie oderwaniem się części plazmy od naszej gwiazdy.

 

 

Mimio iż Słońce uspokoiło się w ciągu ostatnich kilku dni do Ziemi dotarły dzisiaj naładowane cząsteczki które prawdopodobnie pochodzą od plazmy która kilka dni temu oderwała się od korony Słońca. Indeks planetarny Kp wyniósł już dzisiaj -7 co odpowiada sile burzy gemagnetycznej G3. Aktualnie widać jego lekki spadek jednak w ciągu najbliższych godzin możemy spodziewać się kolejnego wzrostu.

 

Wiatr słoneczny oscyluję w granicy 500km/s natomiast gęstość protonów nie przekracza 19p/cm3. Jeżeli burza utrzyma się do wieczora i indeks Kp będzie wynosił przynajmniej 6 istnieje prawdopodobieństwo ujrzenia zorzy polarnej z północnych terenów naszego kraju.

 

Magnetometr oraz poziom elektronów

Dane z satelity ACE

Indeks planetarny Kp

 

Źródła:

http://www.spacew.com

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.swpc.noaa.gov


Burza magnetyczna na Ziemi i rozbłysk M

Już od 12 lutego do ziemskiej magnetosfery zaczęła docierać fala plazmy wyemitowanej przez wcześniejsze koronalne wyrzuty masy. Satelita ACE, który pełni funkcję wczesnego ostrzegania dla Ziemi odebrał napór wiatru słonecznego o prędkości powyżej 500 km/s

 

W szczycie naporu tego komponentu plazmy liczba fluktuacji magnetycznych była na poziomie Kp-5. Oznacza to, że nie było to zbyt silne zjawisko, ale też nie należało takiego oczekiwać po CME tej wielkości. Po okresowym zdecydowanym wzroście prędkości wiatru słonecznego nastąpiła stabilizacja tej wielkości na poziomie 400 km/s, czyli prawie normalnej.

Oprócz tego na tarczy słonecznej nadal dominuje plama 1974, ale powoli wychodzi z pola widzenia. W ciągu ostatnich 24 godzin dochodziło z tego regionu najwyżej do rozbłysków klasy C. Najsilniejszy rozbłysk w ciągu ostatnich 24 godzin osiągnął wielkość M1.1 ale wygenerowała go inna plama, oznaczona numerem 1977.

Obecnie jest 60% szans na kolejny rozbłysk klasy M i 5% szans na rozbłysk X. Aktywność słoneczna pozostaje zatem na średnim poziomie.

 
 
 
 
 

Utrzymuję się dość wysoka aktywność słoneczna, kolejne rozbłyski klasy M z regionu 1974

Przez ostatnie blisko dwa dni powstało niemal dziesięć rozbłysków klasy M, wszystkie z najaktywniejszego obecnie regionu oznaczonego numerem 1974
 
Region wciąż rozbudowuję swoją strukturę i posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta, jednak odsuwa się powoli na zachód i przestaję być bezpośrednim zagrożeniem dla Ziemi. Od środu wyprodukował jednak aż osiem rozbłysków klasy M z czego największy osiągnął siłe M2.3. Powstały podczas kilku z tych rozbłysków również CME(koronalny wyrzut masy) i jutro pierwsze z nich ma dotrzeć do naszej magnetosfery co spowoduję burzę geomagnetyczną której siła szacowana jest na poziom najwyżej G2, jednak jak ostatnio można zauważyć prognozy astrofizyków z NOAA rzadko się sprawdzają więc musimy poczekać na rozwój sytuacji. Aktualnie oprócz regionu  1974 na tarczy słonecznej znajdują się liczne kompleksy plam z czego rejony 1976 oraz 1977 posiadają klasyfikację magnetyczną beta-gamma a pierwszy z nich znajduję się dokładnie na wprost Ziemi. W ciągu najbliższych dwóch dni powinna utrzymać się dość wysoka aktywność z dużą szansą na rozbłyski klasy M i stosunkowo małą na rozbłysk klasy X. Pamiętny region 1967 który w tym momencie znajduję się po drugiej stronie naszej gwiazdy wyprodukował nad ranem bardzo silną flarę która zanotowały satelity STEREO, ze zdjęć wynika, że był to dość spory rozbłysk klasy X i powstał również ogromne CME.
Rozbłysk zarejestrowany po drugiej stronie Słońca

Aktywny region 1974 posiadający konfigurację magnetyczną beta-gamma-delta



Aktywne regiony 1976 oraz 1977 posiadające strukturę magnetyczną beta-gamma





Aktualna aktywność słoneczna oraz rozkład regionów na tarczy słonecznej





 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.lmsal.com
http://www.swpc.noaa.gov


Aktywny region 1974 znajdujący się na wprost Ziemi staję się bardzo aktywny

Wczoraj pisaliśmy o regionie 1974 który znajduję się na środku tarczy słonecznej i posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta. Dzisiaj wczesnym rankiem wygenerował silny rozbłysk który ostatecznie osiągnął siłe M3.7

 

Aktywny region o którym mowa znajduję się w tym momencie dokładnie na wprost Ziemi, co za tym idzie każdy rozbłysk powstały z tej okolicy jest geoefektywny. Dzisiaj wczesny rankiem około godziny piątej czasu polskiego powstała z niego flara która osiągnęła siłe M3.7 powstało również CME(koronalny wyrzut masy) który dotrze do naszej magnetosfery w ciągu 72 godzin.

 

Niespełna trzy godziny po tym rozbłysku miał miejsce kolejny z tego samego rejonu tym razem nieco słabszy M2.3, patrząć na rozmaite zdjęcie również wydaję się że powstało CME. Bardzo aktywny region z godziny na godziny przybiera na sile, być może w najbliższym czasie doczekamy się rozbłysku klasy X właśnie z tego regionu.

 

Rozbłysk M3.7

Rozbłysk M2.3 na zdjęciu widocznie widać wpływ protonów na satelitę

Aktywny region 1974 oraz aktualna aktywność słoneczna

Kompleks najgroźniejszych regionów znajdujących się aktualnie na tarczy słonecznej

 

Żródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://lasp.colorado.edu

http://www.lmsal.com


Powstały nowe aktywne regiony, możliwy ponowny wzrost aktywności słonecznej

Po ponad tygodniu wysokiej aktywności słonecznej spowodowanej głównie dwoma bardzo aktywnymi regionami 1967 oraz 1968, ostatnie kilka dni przyniosła stabilizację na naszej gwieździe, jednak w najbliższych dniach może nas czekać kolejny wzrost aktywności.
 
Bardzo aktywne regiony 1967 oraz 1968 które przez blisko dwa tygodnie wygenerowały wspólnie ponad dwadzieścia rozbłysków klasy M, odsunęły się już na zachód i powrócą dopiero za około trzy tygodnie. W zastępstwie tych regionów na tarczy słonecznej powstały liczne inne z czego region oznaczony numerem 1974 znajdujący się dokładnie na wprost Ziemi, otrzymał dziś rano klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta i jest w stanie wygenerować rozbłysk klasy X. Dzisiaj w nocy właśnie z tego regionu wzniosła się flara która osiągnęła siłę M1.7 jednak CME(koronalny wyrzut masy) który powstał podczas tego rozbłysku był mały i nie powinien znacząco wpłynąć na naszą magnetosferę. Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się jeszcze kilka aktywnych regionów które przybierają na sile i mogą generować rozbłyski klasy M są to rejony 1975 oraz 1976 które posiadają konfigurację magnetyczną beta-gamma. Należy również zwrócić uwagę na nowy region który dopiero wyłania się ze wschodu a wczoraj popisał się bardzo długim rozbłyskiem klasy M, jest to rejon oznaczony numeracją 1977
 
Rozbłysk M1.0 z regionu 1977

Aktywne regiony 1974, 1976 oraz 1977







 
Aktualna aktywność słoneczna oraz rozkład plam na tarczy słonecznej




 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.lmsal.com
http://www.swpc.noaa.gov