Słońce nadal spokojne

Kategorie: 

Źródło:

Od blisko dwóch tygodni na Słońcu panuje praktycznie cisza, nie licząc bardzo słabych i pojedyńczych rozbłysków klasy B, nie dzieje się nic ciekawego.
 
 
 
Jedynym godnym odnotowania zjawiskiem był rozbłysk po drugiej stronie naszej gwiazdy oraz spore CME(koronalny wyrzut masy), jednak nie miało to żadnego wpływu na ziemską magnetosferę. Wielu naukowców zastanawia się czy już zbliża się minimum aktywności słonecznej czy jeszcze będziemy mieli tzw. drugie maksimum. Bardzo ciężko jest stwierdzić która z tych tez jest prawdziwa, dowiemy się tego w najbliższym czasie. Aktualnie na tarczy słonecznej znajduje się siedem aktywnych grup regionów, jednak ich struktura magnetyczna nie przekracza beta, więc nie są zdolne do wygenerowania silnych rozbłysków. Największe są rejony oznaczone numerami 2139 oraz 2141.
 
 
Aktywny region 2139 
Aktywny region 2141 
 
Co czeka nas w najbliższych dniach ? Wiele wskazuje na to, że w ciągu trzech może czterech dni sytuacja jaką aktualnie mamy nie powinna się za bardzo zmienić. Najbliższy możliwy wzrost aktywności słonecznej może mieć miejsce mniej więcej za około tydzień kiedy to powrócą dawne aktywne regiony. Sytuacje monitorujemy cały czas i jeżeli dojdzie do jakiegoś większego rozbłysku pojawi się informacja.
 
 
Aktualne położenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj